Zaburzenia pamięci.

Pamięć od dawna intrygowała naukowców. Pamięć jest wynikiem skomplikowanych procesów, w których biorą udział narządy zmysłów, a przede wszystkim mózg. Obecnie definiuje się ją jako czynność umysłową służącą do gromadzenia informacji w ?magazynach? (buforach) o różnej pojemności i różnym czasie przechowywania.
W korze mózgowej znajduje się tzw. hipokamp – ośrodek odpowiedzialny za przyswajanie i przechowywanie informacji. Magazynuje on ślady pamięciowe różnych przeżytych doświadczeń, które mogą być odtworzone w świadomości.
Pamięć natychmiastowa (krótkotrwała) trwa około pół minuty i ma ograniczoną pojemność.
Pamięć krótkotrwała wykazuje większą pojemność i czas trwania ? od kilku minut do kilku tygodni.
Pamięć długotrwała (odległa) przechowuje informacje nawet przez całe życie.
Funkcje pamięci to zapamiętywanie, podtrzymanie i odtwarzanie (przypominanie).
Pamięć rozwija się już w życiu płodowym człowieka. Pełną dojrzałość osiąga w wieku 15-16 lat. W wieku starszym często pamięć słabnie.
Na ogół u ludzi starszych zaburzona jest pamięć bezpośrednia: coraz trudniej zapamiętać im rzeczy nowe, czyli wytwarzać nowe ślady pamięciowe. W znacznie mniejszym stopniu mają zaburzoną pamięć długotrwałą: pamiętają to, co zapamiętali kiedyś.
Bez względu na wiek zdarzają się ostre zaburzenia pamięci, spowodowane urazem, chorobą lub przeżyciem traumatycznym. Mogą one mieć różne formy i zakres. Jedną z postaci zaburzeń jest amnezja, czyli niepamięć. Najbardziej drastyczną jej formą jest amnezja całkowita. Obejmuje ona całą posiadaną dotychczas wiedzę i doświadczenia. Zazwyczaj też uniemożliwia zapamiętanie nowych rzeczy. Taka całkowita niemożność odtwarzania ?zakodowanych? elementów pamięciowych spowodowana jest zmianami w ośrodkowym układzie nerwowym.
Najsilniejszym czynnikiem ryzyka otępienia i innych zaburzeń pamięci jest wiek. Dyskretnie narastające zaburzenia pamięci są naturalną konsekwencją starzenia się. Z każdą dekadą powyżej pięćdziesiątego roku życia wzrasta ilość i częstotliwość zaburzeń pamięci. Zdarzają się jednak przypadki, gdzie osoby w wieku około 100 lat cieszą się dobrą pamięcią. Nadal niejasne jest, dlaczego u niektórych osób zaburzenia pamięci postępują, zaś u innych nie, a przynajmniej nie w takim samym stopniu.
Nie tylko wiek i miażdżyca są powodem pogarszania się funkcji pamięci. Cały szereg schorzeń wpływa ujemnie na sprawność naszego mózgu: niedobory witamin i mikroelementów, nadużywanie alkoholu, narkotyków i leków, choroba Parkinsona, Alzheimera, Creutzfeldta-Jacoba, zespół Korsakowa, przewlekłe zatrucia.
Amnezja częściowa występuje często po urazach mózgu. Jeśli chory nie pamięta czasu poprzedzającego utratę przytomności, mówimy o amnezji wstecznej. Jeśli nie pamięta tego, co zdarzyło się po odzyskaniu przytomności, mówimy o amnezji następczej.
Amnezja pourazowa ma różną długość trwania: od kilku minut do wielu lat.
Inną formą amnezji częściowej jest amnezja fragmentaryczna: chory nie pamięta pewnych wydarzeń, sytuacji lub osób. Najczęściej związane jest to z silnymi negatywnymi emocjami dotyczącymi fragmentów „wyrzuconych” z pamięci. Taka amnezja życzeniowa ma podłoże histeryczne.
Jak możemy usprawniać naszą pamięć?
Duże znaczenie ma dieta. Powinna być bogata w cynk (ryby, ziarna zbóż i fasola), bor (orzechy, winogrona i brzoskwinie), witaminy C, E i beta – karoten, których dużo znajdziemy w warzywach. Należy ograniczyć tłuste i obfite posiłki, ponieważ zaleganie ich w przewodzie pokarmowym powoduje uczucie zmęczenia i zmniejsza sprawność naszego umysłu. Niekorzystny wpływ na stan pamięci ma nadmiar węglowodanów. Najgorszy jest alkohol, który spożywany w dużych ilościach, skutecznie niszczy pamięć.
Ważną rzeczą jest dbałość o higieniczny tryb życia, z odpowiednią ilością snu w nocy i ruchu w ciągu dnia. Ruch poprawia krążenie krwi, a ta dotlenia mózg, który lepiej i wydajniej pracuje. Zdecydowanie niewskazane są napięcia, zbyt duży pośpiech i nadmiar obowiązków. Podobnie niekorzystny wpływ wywiera bezczynność i nuda.
Pamięć można ćwiczyć, dużo czytając, rozwiązując krzyżówki, ucząc się wierszy i starając się zapamiętywać przeczytane czy usłyszane informacje. Zalecana jest nauka ? niezależnie od wieku (może być to nauka języka obcego, fotografowania), a także rozwój zainteresowań.
Jeśli w krótkim czasie obserwujemy znaczne pogorszenie pamięci, musimy udać się do specjalisty, pamiętając że kawa i nikotyna tylko doraźnie poprawiają koncentrację i wyostrzają uwagę.
dr n. med. Zbigniew Martyka
Źródło nr 26/2008

Autor: Dr n. med. Zbigniew Martyka publikuje swoje felietony na łamach Tygodnika Rodzin Katolickich ?Źródło?- www.zrodlo.krakow.pl . Kontakt z Autorem: Przychodnia Lekarska ?Triada? w Tarnowie, ul. Nowy Świat 40, rejestracja od 8.00 do 20.00, tel. 0-14, 622- 39- 22.

4 myśli nt. „Zaburzenia pamięci.

  1. Mam 25 lat. Czy to możlwie że mam zaburzenia pamięci? Moje objawy sa nastepujące. Nie mogę zapamiętać prostych rzeczy, które dzieją się na bierząco, zapominam podstaw, o których zawsze wiedziałam, mam problem z wysławianiem się -co nigdy nie sprawiało mi żadnego problemu, zapominam jak nazywają się konkretne, naprawdę proste rzeczy (niby mam na końcu języka, ale nie mam mocy aby w rezultacie przypomnieć sobie i rezygnuję), wygadując przy tym głupstwa za które potem mi wstyd,robię podstawowe błędy ortograficzne, gdzie naprawdę nigdy nie miałam z tym problemu. Zapominam o bardzo ważnych dla mnie rzeczach, które mają duży wpływ np. na moją przyszłość (zapomniam danego dnia o ich wykonaniu, gdzie niegdyś nie pozwoliłyby mi one poprawnie funkcjonować-przykład-załatwienie czegoś ważnego w urzędzie lub wykonanie dla kogoś jakiejść przysługi -długo obgadywanej wcześniej itp). Zapominam ważne daty, kluczy, napoju do szkoły dla mojego dziecka. Dodam , że od jakiegoś czasu mam też zawroty głowy, np. po wstaniu rano kręci mi się w głowie (muszę usiąść), w ciągu dnia bez powodu również, mam bardzo niskie ciśnienie,bywa że jestem mocno rozdrażniona, poirytowana, bardzo niskie libido. POMOCY! źle się z tym czuje (już gdzieś od roku). Bardzo przeszkadza mi to wszystkow zyciu i czuję jakbym się „COFAŁA”. do kogo powinnam się udać i co mi w ogóle jest? Diękije za odpowiedź

  2. Droga Juliano
    Mam identyczne objawy. Męczę się z tym od dawna. teraz mając lat 31, wiem od roku, że mam niedobory składnikowe, m.in. witaminy B12, byłam u gastroenterologaloga, robiłam badania krwi na przeciwciała, prawdopodobnie mam też celiakię (nietolerancję glutenu). Nie poddawaj się i szukaj, bo jeśli to są niedobory to trzeba je supolementować i leczyć ich przyczyny. Sprawdź może poziom wit. B12 we krwi, badanie kosztuje ok 40 zł, potem idź do neurologa i gastroenterologa. Powodzenia. Trzymam kciuki.

  3. 2 lata temu przewróciłam sie na ulicy, miałam tomografie, która nie wykazała zmian w obrębie mózgu, ale od tego czasu mam pustkę w głowie, nie potrafię sie nic nauczyć „na pamięć”ciągle zapominam gdzie coś położyłam, jak można takie zaburzenia leczyć?Proszę o pomoc

  4. Mój mąż (lat 30 ) miał wypadek dwa lata temu – porażenie prądem po czym zostało zatrzymane u niego krążenie , lekarz mi powiedział że mój mąż nie żył 10 minut , został wprowadzony w śpiączkę i próbowano obniżyć jego temperaturę do 34 stopni poprzez obkładanie go lodem , po tygodniu zaczęto go wybudzać ze śpiączki , szybko wracał fizycznie do sprawności lecz psychicznie było inaczej , nie pamiętał mnie naszego dziecka , naszego domu , tylko pamiętał wszystko jakies wstecz 10 lat , wymyślał też historie – lekarze mi powiedzieli że zapełnia luki pamięciowe tymi fantazjami , musiałam nawet uważać co ogląda na telewizorze bo potrafił wbudować to w swój życiorys ( zespół korsakowa). Mąż przebył już liczne terapie funkcji poznawczych które kończył z najlepszymi wynikami , także woziłam go dwa razy w tygodniu do nauczycieli szybkiego zapamietywania , biofeedback 30 sesji , na dzień dzisiejszy wszystko sie wycofało tylko pozostało zaburzenie pamięci swieżej czyli mąż pamieta cały dzień ale jutro juz nie bedzie wiedział co robił ( po wypadku pamiętał do 10 minut ) są jednak rzeczy emocjonalne które potrafi dłużej zapamiętać , zmieniła mu sie także osobowość jest bardzo spokojny chciały ratować cały świat przed złem , przestrzega przepisów np gdy jedzie samochodem – zupełne przeciwieństwo do kiedyś – moje pytanie jest zatem czy on sie kiedys zmieni czy będzie tak już do końca życia z jego pamięcią i jakie badania muszę mu zrobić żeby to stwierdzić (rezonans miał już dwa razy i jest w porządku )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>