Za dużo wapnia niezbyt służy sercu

Zbyt duży poziom wapnia nie jest zbyt dobry dla serca. Badania naukowców amerykańskich sugerują, że mężczyźni zażywający w tabletkach dodatkowe porcje wapnia są bardziej narażeni na zgon z powodu zawału. Ale nie wszyscy specjaliści się z tym zgadzają. Od dawna trwa spór o to, czy należy stosować suplementację wapnia. A jeśli tak, to w jakich dawkach. Do tej dyskusji włączają się autorzy najnowszych badań, które zamieszczono na łamach „JAMA Internal Medicine”. Badania prowadzono przez 12 lat na grupie 400 tys. Amerykanów średnim wieku. Aż połowa uczestniczących w tych obserwacjach mężczyzn i dwie trzecie kobiet przyznało, że regularnie zażywa dodatkowe porcje wapnia (lub zawierające go preparaty wielowitaminowe). Mężczyznom, przynajmniej tak się wydaje, nie wyszło to na dobre.

Qian Xiao z National Cancer Institute twierdzi, że panowie, którzy połykali codziennie 1 000 miligramów wapnia o 20 proc. bardziej byli narażeni na zawał serca. Podobnej zależności nie znaleziono jednak wśród kobiet. Nie zauważono też, by jakikolwiek niekorzystny wpływ wykazywał wapń zawarty w pożywieniu. I to budzi wątpliwości.

Amerykański specjalista spekuluje, że wapń w tabletkach może wbudowywać się w ściany tętnic serca, co zwiększa ryzyko choroby wieńcowe, która z kolei może doprowadzić do zawału.

Nie zgadza się tym dr Howard Sesso z Brigham and Women’s Hospital and Harvard Medical School w Bostonie. W rozmowie z Reutersem powiedział, że nie widzi związku przyczynowego między nadmiarem wapnia i zawałami serca. Tym bardziej, że z badań wynika przecież, że taka zależność dotyczy tylko mężczyzn.

„Choć zaobserwowano, że mężczyźni zażywający wapń w tabletkach częściej mają zawały serca, to z tego wcale jeszcze nie wynika, że są one skutkiem takiej suplementacji” – podkreśla dr Sesso.

Dodaje, że zażywanie dodatkowych porcji wapnia nie jest zalecane po to, by zmniejszyć ryzyko zawału serca. Głównym celem jest uchronienie ludzi starszych przez osteoporozą i złamaniami kości, gdy w ich diecie jest zbyt mało wapnia.

Dr Sesso przyznaje jednak, że lepiej odpowiednio się odżywiać i dbać o aktywność fizyczną niż zażywać wapń w tabletkach. (PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>