Za 40 mln zł powstanie Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu.

Kosztem ponad 40 mln zł w Zabrzu (Śląskie) zostanie wybudowane Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka. W czwartek podpisano umowę na budowę obiektu. Ma być gotowy w sierpniu przyszłego roku. Centrum, mieszczące oddziały ginekologiczny, położniczy i neonatologiczny oraz nowy oddział patologii ciąży, powstanie na terenie głównej siedziby Szpitala Miejskiego w Zabrzu-Biskupicach. Znajdzie się tam 78 łóżek i blok operacyjny. Pacjentki będą mogły skorzystać ze wsparcia poradni diabetologicznej, laktacyjnej, neonatologii czy diagnostyki prenatalnej. W centrum siedzibę znajdzie też szpitalna szkoła rodzenia.

Szpital Miejski to jedyna w Zabrzu placówka świadcząca usługi z zakresu położnictwa i ginekologii oraz neonatologii. „W 2012 r. w naszym szpitalu urodziło się ok. tysiąca dzieci. Przewidujemy, że dzięki powstaniu centrum liczba ta wzrośnie i ciągu kilku lat podwoi się” – powiedział prezes szpitala Mariusz Wójtowicz.

Jak zaznaczył, decyzję o budowie centrum poprzedziła analiza prognoz demograficznych oraz ocena rynku usług ginekologiczno-położniczych w Zabrzu. „Szacujemy, że rocznie liczba dzieci urodzonych przez mieszkanki Zabrza, a także panie z pobliskich miast rodzące w naszym szpitalu, może sięgnąć nawet 2 tys. Nie jest tajemnicą, że porody to usługi medyczne dość dobrze wyceniane przez Narodowy Fundusz Zdrowia” – podkreślił Wójtowicz.

Pieniądze na inwestycję wyłoży miasto, które jest organem założycielskim szpitala. Jak zaznaczyła w czwartek prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, choć jego pacjentki mogą cały czas liczyć na opiekę dobrych specjalistów, a oddziały są wyposażone w nowoczesny sprzęt, to standard obecnego budynku nie spełnia już współczesnych oczekiwań. „Ta inwestycja zapewni kobietom, w tym młodym matkom, bardzo komfortowe warunki” – powiedziała.

Budynek będzie miał powierzchnię ponad 1800 m kwadratowych. Będzie połączony z obecnymi budynkami szpitalnymi specjalnym łącznikiem. Wykonawcą będzie warszawska firma Warbud.

Szpital Miejski w Zabrzu dysponuje obecnie 410 łóżkami, funkcjonuje w nim 9 oddziałów. Przy placówce działają ponadto Centrum Zaopatrzenia Medycznego, Zakład Opiekuńczo–Leczniczy, a także szkoła rodzenia. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>