Z wiekiem przybywa osób z dalekowzrocznością.

Dalekowzroczność związana z wiekiem dotyka obecnie ponad milard osób na świecie – wynika z artykułu na łamach pisma ?Archives of Ophthalmology”. Aż 410 mln cierpiących na nią osób nie jest w stanie wykonywać zadań wymagających widzenia z bliska. Dalekowzroczność związana z wiekiem (inaczej starczowzroczność lub prezbiopia) pojawia się w związku z procesem starzenia się, gdy soczewka oka traci swoją elastyczność i zdolność akomodacji. Objawia się osłabieniem widzenia obiektów położonych blisko i trudnością w wykonywaniu wielu podstawowych czynności, jak czytanie gazety, dokumentów czy nawleczenie igły.

Aby ocenić rozpowszechnienie starczowzroczności na świecie naukowcy z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Sydney, przeanalizowali liczne badania na ten temat. Oceniali też, jak wiele osób nosi okulary korygujące to zaburzenie widzenia i do jakiego osłabienia wzroku prowadzi nieleczenie go. Na postawie uzyskanych wyników badacze pokusili się też o zrobienie pewnych prognoz na przyszłość.

Jak wyliczyli, w 2005 r. na starczowzroczność cierpiało 1 mld 40 mln ludzi na całym świecie, z czego 517 mln nie korygowało tej wady przy pomocy okularów lub miało źle dobrane okulary, co znacznie utrudnia wykonywanie codziennych czynności. Większość, bo aż 94 proc. osób z nieskorygowaną lub źle skorygowaną starczowzrocznością żyje w krajach biednych i rozwijających się.

Naukowcy ocenili też, że do 2020 r. liczba osób cierpiących na to zaburzenie widzenia wzrośnie do 1,4 mld osób, a w 2050 r. może wynosić 1,8 mld. „Jeśli nie zrobimy nic, by zwiększyć dostępność okularów, liczba osób, które będą inwalidami z powodu nieleczonej starczowzroczności może wzrosnąć do 563 mln w r. 2020″ – podkreślają autorzy pracy. Ich zdaniem, potrzeba jest więcej epidemiologicznych badań, które pozwolą dokładniej ocenić rozpowszechnienie starczowzroczności na świecie.

 

www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>