Z receptą na zdrowie- Tygodnik „Temi” o mojej nagrodzie „Dobry dla Innych”.

Jacek Roik, tarnowski lekarz i popularny propagator zdrowego stylu życia został uhonorowany tytułem i statuetką „Dobry dla innych”. Przyznawana od sześciu lat nagroda trafia w ręce osób zasłużonych w szerzeniu inicjatyw społecznych. Lekarz podkreśla, że otrzymane wyróżnienie jeszcze bardziej mobilizuje go do dalszych działań na rzecz zdrowego życia.
Kapituła przyznająca wyróżnienia, doceniła wieloletnią, wszechstronną i bezinteresowną działalność charytatywną lekarza oraz propagowanie idei zdrowego stylu życia. Jacek Roik oprócz stałej pracy lekarza rodzinnego, już 25 lat zajmuje się profilaktyką i promocją zdrowia.
- Pracując jako lekarz pierwszego kontaktu zauważyłem, że ilość wypisywanych recept dla pacjentów nie przekłada się na ich poprawę stanu zdrowia. Widziałem moje recepty w koszu na śmieci obok przychodni, gdzie wtedy pracowałem. Nie było najmniejszego sensu powielać ten styl leczenia i przepisywać tylko leki chemiczne ? opowiada Jacek Roik.- Postanowiłem wypisywać moim pacjentom recepty na zdrowy styl życia. W 1984 roku, w odmiennych warunkach ekonomicznych i politycznych zacząłem propagować w tygodniku ?Tarnowskie Azoty? zagadnienia dotyczące zdrowej żywności. Ucząc się od autorytetu w tej dziedzinie, prof. Juliana Aleksandrowicza zrozumiałem, że od rolników zależy w dużym stopniu nasze zdrowie. Stąd moje poszukiwanie zdrowej żywności w Polsce i pomysł zorganizowania Wirtualnych Targów Zdrowej Żywności i Produktów Naturalnych. Jest to jakby przedłużenie idei Targów Zdrowej Żywności, które po raz pierwszy odbyły się w Tarnowie w 1985 roku.
Tarnowski lekarz stara się każdemu pacjentowi, z którym się styka w codziennej praktyce, przekazywać wiedzę na temat profilaktyki chorób cywilizacyjnych. Za profilaktykę antynowotworową lekarz został wyróżniony nagrodą Jolanty Kwaśniewskiej, natomiast niedawno postanowił pomóc Tarnowskiemu Hospicjum Domowemu, działającemu przy Kościele Misjonarzy w Tarnowie. – Pomyślałem, że warto pomóc ludziom, którzy wybrali śmierć w swoich domach oraz ich rodzinom. Hospicjum ma około 100 pacjentów terminalnie chorych, chcąc zapewnić im opiekę potrzeba ludzi do pomocy, pieniędzy i odpowiedniego sprzętu ? mówi tarnowski lekarz. ? Zorganizowałem charytatywny koncert.
Hospicjum obejmuje swą opieką nie tylko osoby z parafii Św. Rodziny, lecz również chorych z innych rejonów Tarnowa i spoza miasta. Podczas koncertu udało się zebrać prawie 3,5 tys. złotych. Na koncentrator tlenowy to za mało, ale za taką kwotę można już kupić łóżko z automatycznym pilotem. Ostatni koncert Jacek Roik sfinansował wspólnie z żoną.
Niedawno tarnowski lekarz napisał list do prezydenta Tarnowa w sprawie ziemniaczanych chipsów, zawierających substancje niebezpieczne dla dzieci, mogące mieć wpływ na rozwój chorób nowotworowych. ? Chciałbym, aby nie były one sprzedawane w sklepikach szkolnych. Wiem, że nie jest to proste, więc akcję zacznę najpierw od uświadamiania rodziców ? podkreśla lekarz. Również z inicjatywy Jacka Roika, w stawie znajdującym się w tarnowskim Parku Strzeleckim zastosowano technologię efektywnych mikroorganizmów, rewitalizującą ziemię, wodę i rośliny,
(K-a)

Galicyjski Tygodnik Informacyjny „Temi”, Tarnów, Brzesko, Bochnia, Dębica, Dabrowa Tarnowska oraz  Chicago, www.temi.pl, redakcja@temi.pl,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>