Z powodu otyłości problemy z sercem mają już małe dzieci.

Holenderskie badania wykazały, że ponad 60 proc. otyłych dzieci ma już początkowe objawy chorób serca. – informuje BBC.
Choroby serca są zazwyczaj kojarzone z osobami w średnim wieku, jednak pierwsze sygnały ostrzegawcze zaobserwowano już u otyłych dzieci w wieku od 2 do 12 lat. Naukowcy z VU University Medical Centre w Amsterdamie zbadali 307 dzieci.
Według wyników badań opublikowanych w Archives of Disease in Childhood dwie trzecie dzieci miały co najmniej jeden z wczesnych objawów chorób serca. U ponad połowy zaobserwowano podwyższone ciśnienie krwi, część miała obniżony poziom „dobrego” cholesterolu oraz wysoki poziom cukru we krwi, który może prowadzić do cukrzycy typu 2. Naukowcy ocenili, że taki stan zdrowia może powodować choroby układu krążenia u młodych dorosłych.

Otyłość jest coraz częstszym problemem spotykanym wśród dzieci. Co czwarte polskie dziecko cierpi na nadwagę lub otyłość. Za nadwagę uznaje się, kiedy BMI mieści się w przedziale 25-30, a za otyłość kiedy przekracza 30.

Doireann Maddock, pielęgniarka z British Heart Foundation uważa, że najważniejsze jest, by młodzi ludzie zrozumieli, że znaczenie zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej od najmłodszych lat pomoże chronić serce na przyszłość”. (PAP)

PAP/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>