XIV Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Problemy kardiologiczne osób w podeszłym wieku to jeden z głównych tematów trwającego od czwartku w Poznaniu XIV Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Uczestniczy w nim ok. 5 tys. osób, w tym eksperci z zagranicy. Kongres jest corocznym spotkaniem kardiologów, kardiochirurgów i specjalistów z pokrewnych dziedzin. W trakcie wydarzenia zaplanowano dyskusje i referaty poświęcone m.in. kardiologii sportowej, ciąży u kobiet z wadami serca oraz wpływowi otyłości na choroby serca.

Jak powiedział w czwartek PAP przewodniczący komitetu organizacyjnego kongresu, prof. Romuald Ochotny, wiele miejsca w programie kongresu poświęcono problemom kardiologicznym chorych w podeszłym wieku. „Choroby układu krążenia są nadal główną przyczyną umieralności i chorób w społeczeństwie. (…) Choroby starszych ludzi są częstsze, i problemy z nimi związane inne niż młodszej populacji” – powiedział PAP Ochotny.

Kardiolog Przemysław Mitkowski, zastępca przewodniczącego komitetu organizacyjnego kongresu, powiedział, że spotkanie jest też okazją do podsumowania ostatnich wydarzeń i osiągnięć polskiej i światowej kardiologii.

„Kilka ośrodków kardiologicznych rozpoczęło wykonywanie zabiegów przezskórnego (nie chirurgicznego) wszczepiania protez zastawki aortalnej. Wyniki pierwszych zabiegów zostaną podsumowane podczas kongresu. Wymiana doświadczeń na tym polu jest niezwykle istotna, choćby dlatego, że wiele osób, które wymagają wymiany zastawki, nie może się poddać interwencji kardiochirurgicznej, ze względu na swój ogólnie niedobry stan zdrowia. Przezskórne wszczepienie zastawki może być dla nich ratunkiem. Jest to metoda alternatywna” – powiedział PAP Mitkowski.

Spotkanie potrwa do soboty. Kongresowi towarzyszą akcje popularyzujące wiedzę o tym, jak należy dbać o serce, jak prowadzić zdrowy, aktywny tryb życia. Na poznańskim Starym Rynku chętni mogą sobie zmierzyć poziom cukru, cholesterolu i ciśnienie, a także zasięgnąć porady u specjalisty.

Popularyzacja zdrowego stylu życia obejmuje także dzieci; w czwartek brały one udział w specjalnych lekcjach, podczas których mogły poznać tajniki budowy i funkcjonowania ludzkiego serca. Na Starym Rynku pojawiła się też makieta przestrzenna serca, które najmłodsi mogli zwiedzać od środka. RPO
PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>