Wzruszający telefon od Pacjentki !

Prawie wrócilem z Kościoła XX Misjonarzy w Tarnowie , Mojego Kościoła Parafialnego (www.familia.tarman.pl). Dziś Niedziela Palmowa – początek Wielkiego Tygodnia. Byłem na Mszy św. o godzinie 9.30 . Jak zwykle kupiłem prasę katolicką w tym najnowszy numer „Biuletynu Parafialnego”. Zacząłem jednak lekturę od Tygodnika Rodzin Katolickich „Źródło” (www.zrodlo.krakow.pl) , gdzie zatrzymałem się na komentarzu do dzisiejszej Ewangelii „Wjazd Jezusa do Jerozolimy” pióra ks. Janusza Wielgusa, który napisał : ” Pan Jezus, by ukazać mieszkańcom Jerozolimy swoją chwałę, posłużył sie osłem, na którym wjechał do tego miasta. My dzisiaj człowieka głupiego nazywamy osłem, lub mówimy, że ktoś jest uparty jak osioł.Niektórzy jednak głupcami nazywaja tych, którzy są posłuszni – jak ten biblijny osioł- Chrystusowi. Nie każdy więc, kto jest „głupi” w oczach świata, jest ”głupi” w oczach Boga ” . I w tym momencie  zadzwonił telefon ….     

w słuchawce usłyszałem, głos Mojej Pacjentki, starszej, schorowanej Osoby ! Ostatnio między nami wspólpraca zaczęła się „psuć”, Pacjentka nieopatrznie zrozumiała moją wypowiedź, gdy po kilku telefonach  w róznych sprawach służbowych do gabinetu powiedzialem, aby jedna z Jej Córek przyszła do mnie celem omówienia spraw organizacyjnych ! Gdy Moja Pacjentka powiedziala, że Jej Dzieci nie mają czasu, aby do mnie przyjśc na moment, muszę się przyznać że  ta wypowiedź mnie zbulwersowała! Jestem przyzwyczajony do działań na rzecz zdrowia Moich Pacjentów :Matek i Ojców razem z Ich Dziećmi ! Wszyscy musimy stanowić jednolity front i wszystko zrobić by pomóc Choremu ! A na zakończenie tej jednej z wielu rozmów telefonicznych pomiędzy nami, usłyszalem ,że Sąsiadki się z Niej śmieją , że takiego lekarza sobie wybrała ! Jestem „zaprawiony” w wysluchiwaniu ujemnych opinii o mnie, tych pozytywnych staram sie nie pamiętać ! Zawsze wyciągam wnioski aby sie poprawić ! Z tym , że na swoja obronę mam jedno : przed każdym Pacjentem zawsze staram się wykładać swoje SERCE ! Nie zawsze to może widać , bo jestem człowiekiem ułomnym i zdaję sobie sprawę ze swoich wad !  Wiem , że w moim zawodzie, gdy komuś pomogę to powie tylko 10 osobom , gdymi coś mi się nie uda to  Pacjent , mówi o moim potknięciu  100 osobom ! Zdaję sobie sprawę jaki odpowiedzialny zawód wykonuje od 37 lat ! Ale ten telefon do mnie był spowodowany faktem , iż Moja Pacjentka miała dzisiaj iść do spowiedzi i chciała ” mnie przeprosić ” by mieć czyste sumienie ! Ja też mimo zaskoczenia tym faktem , również przeprosiłem Moją Pacjentkę za to, że może i ja nie byłem zawsze w porządku i nie wykazywałem większej cierpliwości i wyrozumiałości wobec Jej cierpienia ! Ponadto Pacjentka mi powiedziala,że  jak zacznie wychodzić z domu , to wybierze Przychodnie bliższą Jej miejscu zamieszkania ! Ubolewam z  tego powodu, bo na każdym Pacjenci mi zależy, by od momentu wyboru mnie na lekarza rodzinnego był zawsze ze mną ! Mam nadzieję, że większość Moich Pacjentów, ktorzy mnie wybrali nie kierowali się przy swoim wyborze : odległością Przychodni od miejsca zamieszkania, „wyglądem” Gabinetu ani rodzajem krzesła na ktorym siedzę w Gabinecie …. To mi daje szczyptę optymizmu w codziennej pracy , gdzie obok ” wzlotów” są i często ” upadki”. Ale się nie załamuję ! „Upadam” i „dźwigam się” , bo od czasu do czasu usłysze i pochwałę , co jest dla mnie największa satysfakcją ….    


Tarnów, dn. 04.04.04 r.                       Jacek Roik .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>