Wzrasta śmiertelność z powodu choroby Alzheimera.

Choroba Alzheimera jest coraz częstszą przyczyną zgonów – informuje AP powołując się na najnowszy raport Centrum Kontroli Chorób (CDC) w Atlancie. Z najnowszych danych wynika, że co trzeci senior, który umiera w USA, cierpi na chorobę Alzheimera lub inny rodzaj demencji. Nie znaczy to, że u każdej starszej osoby schorzenia te są bezpośrednia przyczyną zgonu, ale w jakimś stopniu przyczyniają się do tego. Pogarszają stan chorego cierpiącego na chorobę nowotworową, niewydolność serca lub inne poważne schorzenie – podkreślają autorzy raportu.

Jennifer Weuve z Chicago’s Rush University, która uczestniczyła w opracowaniu dokumentu, twierdzi, że czasami trudno określić co bardziej było przyczyną śmierci chorego – choroba Alzheimera lub demencja czy inne schorzenia.

W USA w ostatnim dziesięcioleciu o 39 proc. wzrosła śmiertelność z powodu choroby Alzheimera przy jednoczesnym spadku ryzyka zgonu z powodu chorób serca, nowotworów oraz udaru mózgu i cukrzycy.

Ocenia się, że 61 proc. siedemdziesięciolatków, którzy mają demencję, umrze przed 80. rokiem życia. Spośród tych, którzy nie chorują z tego powodu, do 80. urodzin dożyje 70 proc. seniorów.

W USA u 5,2 mln osób występuje choroba Alzheimera lub inna odmiana demencji. W 2013 będzie chorować z tego powodu już 13,8 mln Amerykanów.

Niestety na to schorzenie, które jest już szóstą przyczyną zgonów, nie ma skutecznych terapii. Dostępne leki mogą jedynie złagodzić objawy i opóźnić jej rozwój, i to raczej jedynie wtedy, gdy zostaną zastosowane w początkowym stadium.

W 2012 r. prezydent USA Barack Obama ogłosił wojnę z chorobą Alzheimera. Do 2025 r. mają być opracowane skuteczne metody jej zapobiegania i leczenia. Program ten jest równie ambitny jak „National Cancer Act” – ogłoszona w 1971 r. przez Richarda Nixona „wojna z rakiem”.

National Alzheimer’s Plan przewiduje przede wszystkim poprawę wykrywalności choroby Alzheimera i opieki nad pacjentami. W USA prawie połowa chorych nie wie na jakim etapie jest ich choroba, gdyż nie chce nawet poddać się badaniom diagnostycznym. Głównym tego powodem jest negatywne postrzegania „Alzheimera”. Wiele osób nie chce się też leczyć, gdyż uważa, że na to schorzenie nic nie można poradzić. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>