Wzrasta odsetek dzieci z zaburzeniami rozwojowymi.

Liczba dzieci z zaburzeniami neurorozwojowymi jest dziś większa niż dziesięć lat temu, przy czym największy wzrost odnotowuje się w rodzinach o wysokich dochodach – poinformowali badacze podczas dorocznego zjazdu Pediatric Academic Societies (PAS), który odbył się w dniach 4-7 maja w Waszyngtonie. Naukowcy z Uniwersytetu Pittsburskiego przyjrzeli się danym pochodzącym z ankiet przeprowadzonych w latach 2001-2002, a następnie 2009-2010 przez amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC). Uczestniczyło w nich niemal 102,5 tys. rodziców. Badania dotyczyły różnego rodzaju niepełnosprawności ich dzieci oraz jej wpływu na codzienną aktywność, zabawę czy naukę, a także napotykanych ograniczeń.

Ogólny odsetek dzieci niepełnosprawnych w ciągu dziesięciu lat wzrósł o 16,3 proc. Choć niepełnosprawność ruchowa występuje obecnie rzadziej, niepełnosprawność spowodowana zaburzeniami neurorozwojowymi i zaburzeniami zdrowia psychicznego jest znacznie częstsza. Jednym z czynników może być częstsze diagnozowanie spektrum autystycznego – zauważa autorka badań dr Amy J. Houtrow.

Tendencja ta jest najbardziej wyraźna wśród dzieci do 6. roku życia. Niepełnosprawność wynikająca z zaburzeń neurorozwojowych w tej grupie zwiększyła się niemal dwukrotnie. Dzieci spotykają się jednak z mniejszą liczbą przeszkód utrudniających codzienne funkcjonowanie.

Analiza danych wykazała także, że choć odsetek dzieci z zaburzeniami rozwojowymi wciąż pozostaje najwyższy w rodzinach ubogich, najszybciej rośnie on jednak wśród dzieci pochodzących w rodzin o wysokich dochodach.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>