„Wywiad motywujący” – lektura nie tylko dla lekarzy.

Do księgarń trafiła właśnie książka „Wywiad motywujący w opiece zdrowotnej. Jak pomóc pacjentom w zmianie złych nawyków i ryzykownych zachowań”. Autorzy ? amerykańscy psycholodzy i lekarze: Stephen Rollnick, William R. Miller, Christopher C. Butler ? przyznają w przedmowie, że inspiracji do napisania tej książki dostarczyli im sami lekarze, którzy ?starają się jak mogą ? zachęcają, przekonują, pochlebiają i radzą ? wszystko po to, by chorzy zmienili swoje niezdrowe przyzwyczajenia?.

Wysłuchaliśmy wielu skarg
doskonałych specjalistów o ich problemach, frustracjach i praktycznych ograniczeniach: ?Mówię im o tym i mówię, ale oni wcale mnie nie słuchają?. ?Niektórzy z moich pacjentów nastawienia są wiecznie na nie? ? autorzy cytują kilka z owych lekarskich skarg.

Jednak książka ta została napisana, aby pomóc nie tylko lekarzom, ale wszystkim tym pracownikom ochrony zdrowia, którzy prowadzą z pacjentami czy podopiecznymi rozmowy na temat zmiany ryzykownych zachowań. Do tej szerokiej grupy odbiorców można zaliczyć, m.in.:
? lekarzy
? psychologów
? terapeutów
? pielęgniarki i położne
? dietetyków
? edukatorów zdrowia
? kapelanów szpitalnych
? pracowników socjalnych.

Prof. Wojciech Pędich, znany polski gerontolog, recenzent naukowy polskiego wydania ?Wywiadu motywującego? ? pisze o tej pozycji: ?Książka jest zaskakująco ciekawa. (…) Pokazuje nowe spojrzenie na trudny problem nawiązywania kontaktu lekarza/pielęgniarki z pacjentem. (…) Jej lektura ułatwi Czytelnikowi przełamanie dotychczasowych nawyków traktowania roli lekarza jako tego, który wie lepiej.?

I jeszcze jedna opinia o tej frapującej książce: ? ?Wywiad motywujący? wprowadza alternatywę dla przestarzałego stylu bezpośredniej perswazji, jak powiew świeżego powietrza w dialogu pracownika ochrony zdrowia i przewlekle chorego na cukrzycę lub otyłość ? podkreśla dr Robert Gabbway, dyrektor Instytutu do Walki z Cukrzycą i Otyłością, Uniwersytet Stanowy w Pensylwanii.

O autorach
? Prof. Stephen Rollnick ? psycholog kliniczny, ekspert w dziedzinie komunikacji w ochronie zdrowia zatrudnionym w Katedrze Podstawowej Opieki Zdrowotnej i Zdrowia Publicznego na walijskim Uniwersytecie w Cardiff.
? Prof. William R. Miller ? emerytowany wykładowca psychologii i psychiatrii na Uniwersytecie New Mexico, gdzie rozpoczął pracę w 1967 roku.
? Christopher C. Butler ? specjalista ds. podstawowej opieki zdrowotnej i kierownik Katedry Podstawowej Opieki Zdrowotnej i Zdrowia Publicznego na Uniwersytecie w Cardiff.

Wywiad motywujący w opiece zdrowotnej. Jak pomóc pacjentom w zmianie złych nawyków i ryzykownych zachowań ? Stephen Rollnick, William R. Miller i Christopher C. Butler. Wydawnictwo SWPS Academica, Warszawa 2010.

MAK/Rynek Zdrowia, www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>