Wystawienie na działanie promieni UV pomaga chronić przed rakiem.

Veldhoven – Regularne, umiarkowane wystawienie na działanie promieni UV przyczynia się do ochrony przeciwko rakowi piersi, prostaty oraz jelita grubego i odbytu, jak również przeciw chłoniakowi Hodgkina (jednemu z dwóch postaci raka węzłów chłonnych). Zespół holenderskich naukowców prowadzony przez Hana von der Rheea z grupy klinicznej Haager „Hagaziekenhuis” oraz z Uniwersytetu w Rotterdamie doszedł do takiego wniosku podczas badania, które zostało opublikowane w specjalistycznym czasopiśmie „European Journal of Cancer Prevention”. Wspomniany artykuł von der Rheea i jego współpracownicy odnoszą się również do faktu, że powszechne postrzeganie efektów wystawienia na działanie promieni UV pozostaje daleko w tyle za obecną wiedzą naukową. „Praca holenderskich badaczy po raz kolejny pokazuje, że wystawienie na działanie promieni UV ma pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Potencjalne ryzyko związane z nadmiernym wystawieniem na działanie promieni UV jest dobrze znane opinii publicznej. Z drugiej strony, wciąż zbyt mało mówi się o korzystnych dla zdrowia aspektach umiarkowanego wystawienia na działanie promieni UV na świeżym powietrzu lub w solarium” – wyjaśnia Ad Brand z Forum Badania Skutków Promieni Słonecznych (SRF – Sunlight Research Forum).

Do celów tego badania holenderski zespół badawczy systematycznie dokonywał przeglądów i oceny obecnie dostępnych odkryć naukowych, które są poświęcone związkowi pomiędzy wystawieniem na działanie promieni słonecznych i powstawaniem raka narządów wewnętrznych.

The Sunlight Research Forum (SRF) jest organizacją non-profit z siedzibą w Holandii. Jej celem jest rozpowszechnianie wśród opinii publicznej najnowszej wiedzy medycznej i naukowej na temat efektów, jakie umiarkowane promieniowanie UV wywiera na ludzi.

Uwaga:

Pełny artykuł „van der Rhee, Han; Coebergh, Jan Willem; de Vries, Esther: Promienie słoneczne, Witamina D a zapobieganie rakowi: Przegląd systematyczny badań epidemiologicznych; w: European Journal of Cancer Prevention” jest również dostępny do pobrania na stronie internetowej SRF http://www.sunlightresearchforum.eu.

Kontakt z mediami:
Ad Brand
Sunlight Research Forum (SRF)
tel. +31 (0)651 358 180
e-mail: info@sunlightresearchforum.eu

http://www.sunlightresearchforum.eu

Źródło informacji: APA-OTS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>