Wyścig do długowieczności.

Pierwszy zespół naukowców zgłosił się formalnie do rywalizacji o nagrodę Genomics X Prize – 10 milionów dolarów. Chodzi o badania nad genomami stulatków – informuje serwis „BBC News”.
Konkurs o nagrodę Archon Genomics X Prize polega na zsekwencjonowaniu genomów stu osób i przedstawienie genów odpowiedzialnych za długowieczność. Wiek każdego z dawców DNA musi przekraczać sto lat i musi on być zdrowy. Koszt analizy jednego genomu nie może przekroczyć 1000 dolarów.
Na zespół który najszybciej zsekwencjonuje sto genomów stulatków i wyciągnie z uzyskanych danych wnioski, czeka 10 milionów dolarów. Regulamin konkursu można znaleźć na stronie The X Prize Foundation, która nagradza rozwiązania naukowych wyzwań współczesności.

Na razie do konkursu formalnie zgłosił się dr Jonathan Rothberg z kalifornijskiej firmy Life Technologies Corporation. Podobnie jak inni uczestniczy, będzie miał 30 dni na pełne zsekwencjonowanie 100 genomów. Rozpoczęcie rywalizacji planowane jest na wrzesień roku 2013. Pretendenci mogą się zgłaszać do maja 2013.

Dostępność badań całego genomu znacznie poniżej 1000 dolarów uważana jest za przełom w medycynie – ten stosunkowo niski koszt umożliwi szerokie stosowanie wyników badań genetycznych w medycynie. Można będzie łatwiej stawiać diagnozę oraz dopasowywać leki do pacjenta.

100 stulatków przekazało swoje DNA na potrzeby programu. Zdaniem naukowców genom osób, które dożyły w zdrowiu tak późnego wieku ma szczególne cechy, chroniące na przykład przed nowotworami czy chorobami serca. Zdaniem Rothgbnerga, 100 genomów to dobry początek, jednak aby mieć pewność do ochronnych właściwości genów potrzebnych będzie mniej więcej dziesięć tysięcy genomów stulatków.

Dane uzyskane podczas konkursu będą dostępne dla wszystkich naukowców zajmujących się badaniami nad starzeniem. (PAP)

PAP/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>