Wymiana bakterii jelitowych łagodzi objawy autyzmu u myszy.

Dzięki wprowadzeniu do jelita odpowiednich bakterii udało się w przypadku myszy z zaburzeniami przypominającymi ludzki autyzm złagodzić problemy z zachowaniami społecznymi oraz zaburzenia jelitowe – informuje „New Scientist”. W ubiegłym roku Sarkis Mazmanian i Paul Patterson z California Institute of Technology w Pasadenie wykazali, że zakażając ciężarne myszy cząsteczkami uzyskanymi z wirusa grypy można wywołać u ich potomstwa objawy odpowiadające autyzmowi u człowieka. Młode były mniej towarzyskie, rzadziej piszczały i wykazywały powtarzające się zachowania (zachowania stereotypowe). Miały także „nieszczelny” układ pokarmowy – bakterie mogły przenikać z jelita i do jelita. Ponadto ich bakterie jelitowe znacznie się różniły od flory jelitowej myszy bez przypominających autyzm zaburzeń zachowania.

Również u ludzi badania wykazały związek pomiędzy bakteriami jelitowymi a autyzmem. Na przykład w roku 2011 okazało się, że u autystycznych dzieci jest dużo mniej bakterii Bacteroides, korzystnie wpływających na stan zdrowia.

Mazmanian i Patterson doustnie podawali myszom z objawami przypominającymi autyzm pospolicie występujący gatunek Bacteroides. W rezultacie komórki jelit myszy wydawały się być mocniej ze sobą związane i przestały uaktywniać geny dla cząsteczek, które pobudzają odpowiedź immunologiczną. Zmieniło się również zachowanie gryzoni – zaprzestały zachowań stereotypowych i częściej piszczały do myszy płci przeciwnej.

Jak powiedział „New Scientistowi” Eric Hollander z Albert Einstein College of Medicine w Nowym Jorku, to kolejne badania wskazujące, że związany z infekcją proces zapalny może odgrywać rolę w niektórych postaciach autyzmu. Hollander wierzy, że podawanie probiotyków modyfikujących florę bakteryjną jelita może być warte rozważenia jako sposób łagodzenia przynajmniej niektórych negatywnych objawów autyzmu. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>