Wyłączne karmienie piersią przez sześć miesięcy obniża ryzyko otyłości.

Japońscy naukowcy dostarczyli kolejnych dowodów na to, że wyłączne karmienie piersią w pierwszym półroczu życia dziecka obniża ryzyko nadwagi i otyłości w wieku szkolnym. Badania, które doprowadziły do takich wniosków, przeprowadzono na Uniwersytecie Okayama (Japonia). Kierujący nimi dr Michiyo Yamakawa przeanalizował przypadki ponad 43 tys. japońskich dzieci – zdrowych, urodzonych po 37 tygodniu ciąży, z ciąż pojedynczych. Zebrał także szczegółowe dane na temat ich żywienia w okresie niemowlęctwa.

Po kilku latach – dokładnie w 7 i 8 roku życia – zespół Yamakawy sprawdzał, ile spośród dzieci miało niedowagę, ile wagę normalną, a ile nadwagę lub otyłość. Pomiary odbywały się w oparciu w międzynarodowy wskaźnik masy ciała (BMI). Uwzględniono w nich takie czynniki dodatkowe jak płeć dzieci, czas spędzany przez nie na oglądaniu telewizji i grach komputerowych oraz poziom wykształcenia ich matek, palenie przez nie tytoniu i wykonywany zawód.

Okazało się, że maluchy, które przez pierwszych 6-7 miesięcy życia karmione były wyłącznie piersią miały znacząco obniżone ryzyko rozwoju nadwagi (o ok. 15 proc w wieku 7 i 8 lat) i otyłości (o 45 proc. w wieku 7 lat i o 55 proc. w wieku 8 lat) w porównaniu do dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym.

„Po uwzględnieniu czynników potencjalnie zakłócających wyniki, wykazaliśmy, że karmienie piersią bezsprzecznie wpływa na obniżenie ryzyka nadwagi i otyłości wśród dzieci w wieku szkolnym, przy czym ochrona przed otyłością jest większa niż przed nadwagą” – mówi Yamakawa.

„Dlatego dobrze byłoby zachęcić kobiety z krajów rozwiniętych do takiego sposobu żywienia niemowląt, gdyż to najlepsza metoda prewencji” – podsumowuje. Tymczasem w wielu krajach rozwiniętych do 6 miesiąca piersią karmi nawet poniżej 5 proc. kobiet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>