Wykształcenie obniża ciśnienie.

Dłużej trwająca edukacja zmniejsza ryzyko nadciśnienia tętniczego krwi i otyłości, lepiej wykształceni mniej także palą – informuje pismo „BMC Public Health”. Już wcześniej naukowcy zaobserwowali, że osoby lepiej wykształcone rzadziej chorują na serce. Dokonana przez zespół prof. Erica Loucksa z Brown University (USA) analiza danych pochodzących z badania Framingham Offspring Study wskazuje, że może to mieć związek z niższym ciśnieniem tętniczym oraz takimi czynnikami ryzyka jak otyłość, palenie i picie. Nadciśnienie tętnicze sprzyja zawałom, udarom mózgu i niewydolności nerek.

30-letnia obserwacja objęła 3 890 osób, podzielonych na 3 grupy – z wykształceniem podstawowym (12 lub mniej lat), średnim (13 do 16 lat) i wyższym (17 i więcej lat). Obliczono przeciętne ciśnienie skurczowe dla 30-letniego okresu. W przypadku kobiet z niższym wykształceniem ciśnienie krwi było o 3,26 mmHg wyższe niż u kobiet z wyższym wykształceniem. U mężczyzn różnica była mniejsza – 2,26 mmHg.

Najbardziej wykształceni mężczyźni mieli niższy indeks masy ciała (BMI), palili i pili mniej niż mniej wykształceni. Wykształcone kobiety też były szczuplejsze i mniej paliły, natomiast piły więcej niż ich mniej wykształcone rówieśnice.

Jednak nawet wykształcona kobieta wypija przeciętnie dwa razy mniej od wykształconego mężczyzny, który z kolei znacznie ustępuje pod tym względem mężczyźnie gorzej wykształconemu.

Jak piszą autorzy, osoby gorzej wykształcone pracują zwykle w zawodach, w których poziom stresu jest bardzo wysoki, wymagania duże, a poziom kontroli nad tym, co się robi – niski.

Z kolei kobiety z niższym wykształceniem są bardziej narażone na depresję i częściej zostają samotnymi matkami, mieszkają raczej w ubogich dzielnicach, a poziom ich dochodów jest zwykle niski.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>