Wykrywanie antygenu Helicobacter pyroli w kale- Instytut Mikroekologii w Poznaniu wykonuje takie badanie!

Helicobacter pylori jest bakterią odpowiedzialną za powstawanie przewlekłego zakażenia błony śluzowej żołądka, a w konsekwencji do rozwoju choroby wrzodowej. Obecność H.pylori stwierdza się bowiem u około 90% pacjentów z wrzodami żołądka. Jest to drobnoustrój występujący powszechnie w społeczeństwie, spotykany nawet u 20 – 90% populacji, jednakże nie zawsze jego obecność warunkuje rozwój choroby. U części osób kolonizacja jest bezobjawowa, podczas gdy u pozostałej grupy dochodzi do zakażenia i rozwoju dolegliwości żołądkowo – jelitowych. Co więcej, bakteria ta uznawana jest za czynnik rakotwórczy. Liczne badania wykazały powiązanie pomiędzy zakażeniem Helicobacter pylori, a rozwojem raka i gruczolakoraka żołądka. Nasilony proces zapalny prowadzi do transformacji nowotworowej. Ryzyko rozwoju choroby nowotworowej jest wprost proporcjonalne do czasu trwania zakażenia. Z tego względu wczesne wykrycie patogenu i wprowadzenie odpowiedniej terapii jest sprawa kluczową dla zdrowia pacjenta. Systematyczne wykonywanie badań w kierunku Helicobacter pylori umożliwia podjęcie terapii zapobiegającej dalszemu rozwojowi zapalenia błony śluzowej żołądka. Bezpośrednie metody wykrywające obecność H.pylori, takie jak histologia czy test urazowy wymagają przeprowadzenia zabiegów endoskopowych. Badania te uznawane są za złoty standard, jednakże ze względu na inwazyjny charakter mogą być problematyczne do wykonania, szczególnie u dzieci. Testy nieinwazyjne, takie jak wykrywanie antygenu Helicobacter pylori w kale cechują się również wysoką dokładnością i mogą być z powodzeniem stosowane w badaniach przesiewowych w kierunku zakażenia omawianą bakterią. Testy są również zalecane dla monitorowania terapii przeciwko H.pylori.

Wykonywany w Instytucie Mikroekologii- www.instytut-mikroekologii.pl
- test ImmunoCard HpSA jest uznanym narzędziem diagnostycznym, o czułości rzędu 90,6% i swoistości 91,5% (badanie przeprowadzone na grupie pacjentów objawowych). Wykonanie badania umożliwia odpowiednio wczesne wykrycie zakażenia, jak również monitorowanie skuteczności dalszej terapii eradykacyjnej.

2 myśli nt. „Wykrywanie antygenu Helicobacter pyroli w kale- Instytut Mikroekologii w Poznaniu wykonuje takie badanie!

 1. Witam serdecznie!
  Proszę o odpowiedź. Kupiłam dzisiaj test ImmunoCard HpSa. W jaki sposób przeprowadza sie go samodzielnie. Szukałam testu Helico dopiero w domu zobaczyłam, że to test ImmunoCard HpSa. Jestem Polką mieszkającą stosunkowo od niedawna we Włoszech. Ulotkę jest w języku wloskim.
  Przepraszam za kłopot.
  Z powazaniem Elzbieta

 2. Dzień dobry
  Jest taki pojemnik, wykręca się korek do którego jest na stałe przymocowana łopatka którą pobiera się kał, później łopatką do pojemnika i zakręcamy… z góry odłamujemy ostry czubek po to żeby można było przechylić pojemnik dając tym samym ujście płyny który był w pojemniku teraz wymieszany z kałem, dajemy kroplę na pole testowe i odczytujemy wynik…tak widziałem na obrazkach w instrukcji…
  A tak swoją drogą gdzie można nabyć takie testy, proszę o odpowiedź
  adios12345@o2.pl
  dziękuję i pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>