Wykrycie raka zwiększa ryzyko samobójstwa i zgonu w powodu choroby serca.

Mężczyźni, u których w ostatnim czasie zdiagnozowano raka prostaty częściej podejmują próby samobójcze; są też bardziej narażeni na zaostrzenie choroby serca, a nawet zgon z jej powodu – wynika ze szwedzkich badań, o których informuje pismo „PLoS Medicine”. Naukowcy z Karolinska Institutet doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych zebranych wśród niemal 170.000 mężczyzn, u których w latach 1961-2004 zdiagnozowano raka prostaty. Obliczono, że odsetek samobójstw związanych z wykryciem raka, w pierwszym tygodniu po diagnozie ośmiokrotnie przewyższał liczbę samobójstw stwierdzanych wśród mężczyzn bez choroby nowotworowej. Natomiast, w pierwszym roku po diagnozie był trzykrotnie wyższy.

Badacze wykazali też, że panowie, którzy usłyszeli diagnozę „rak prostaty”, byli bardziej narażeni na zgon z powodu choroby układu sercowo-naczyniowego lub jej zaostrzenie. Ci, u których raka wykryto przed 1987 r. 11 razy częściej umierali z powodu schorzeń układu krążenia w pierwszym tygodniu po diagnozie niż mężczyźni bez choroby nowotworowej. W pierwszym roku po diagnozie ryzyko zgonu było dwukrotnie wyższe.

Z kolei, po 1987 r. łączne ryzyko hospitalizacji lub zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych rosło 3-krotnie w pierwszym tygodniu po wykryciu raka, a w ciągu pierwszego roku było wyższe tylko nieznacznie.

Choć dokładne przyczyny zmiany, jaka zaszła po 1987 r. nie są znane, autorzy pracy podejrzewają, że może to mieć związek z rozwojem opieki medycznej oraz z tym, że u większej liczby mężczyzn zaczęto wykrywać raka w mniej zaawansowanym stadium, co pozytywnie wpływa na nastawienie pacjentów.

Ogólnie, ryzyko popełnienia samobójstwa lub zgonu z powodu choroby serca było wyższe u młodszych mężczyzn z rakiem prostaty. Prawdopodobnie wynika to z tego, że pod wieloma względami mają oni więcej do stracenia i zdają sobie z tego sprawę.

„Problemy z układem krążenia i samobójstwo mogą odzwierciedlać wyjątkowo silny stres psychiczny” – komentuje jedna z autorek pracy Katja Fall. Jej zdaniem, wyniki tych badań dają pewne pojęcie o cierpieniu pacjentów z chorobą nowotworową, zwłaszcza w niedługim czasie po diagnozie. Badaczka podkreśla, że lekarze powinni mieć świadomość tego, że stres emocjonalny towarzyszący wykryciu raka prostaty może mieć negatywny wpływ na zdrowie i życie pacjentów. JJJ

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>