Wyedukowana żona przedłuży ci życie.

Partnerzy dobrze wyedukowanych kobiet mają większe szanse na długie życie niż mężczyźni pozostający w związkach z paniami gorzej wykształconymi – wykazały badania szwedzkie. Na długość życia kobiet wpływają z kolei w większym stopniu zarobki mężczyzny i jego status społeczny, wynika z artykułu opublikowanego na łamach pisma „Epidemiology and Community Healthcare”.

Naukowcy z Uniwersytetu w Sztokholmie przeanalizowali dane ze spisu ludności Szwecji z 1990 r. Dotyczyły one łącznie 1,5 mln pracujących Szwedów w wieku od 30 do 59 lat. Następnie, aż do 2003 r. śledzili przyczyny zgonów w badanej grupie, włączając w to nowotwory złośliwe i choroby układu krążenia, jak zawał czy udar mózgu.

Okazało się, że wykształcenie partnerek silniej wpływa na długość życia panów niż ich własny poziom edukacji.

Badacze wyliczyli, że mężczyzna, którego żona zakończyła naukę na poziomie szkoły podstawowej ma o 25 proc. wyższe ryzyko przedwczesnego zgonu niż jego rówieśnik, którego żona posiada wykształcenie uniwersyteckie.

Poziom edukacji pań ma jeszcze większy wpływ na długość ich własnego życia. Te po podstawówce mają średnio o 53 proc. wyższe ryzyko przedwczesnego zgonu niż kobiety z wyższym wykształceniem.

Zdaniem autorów pracy, wyniki te mogą mieć związek z tym, że dobrze wyedukowane panie lepiej rozumieją różne zalecenia zdrowotne.

„Tradycyjnie, kobiety biorą na siebie większą odpowiedzialność za rodzinę niż mężczyźni i w związku z tym edukacja kobiety może mieć silniejszy wpływ na styl życia całej rodziny – np. jeśli chodzi o nawyki żywieniowe – niż wykształcenie mężczyzny” – komentuje prowadzący badania dr Robert Erikson. Odebrane wykształcene może też pośrednio oddziaływać na zdrowie – poprzez wykonywany zawód i zarobki.

Jak komentuje prof. Alan Maryon-Davis z brytyjskiej Rady ds. Zdrowia Publicznego, to badanie dowodzi, jak bardzo edukacja, styl życia i wieloletnie zdrowie są ze sobą powiązane. „Jeśli naprawdę chcemy radykalnej poprawy zdrowia społeczeństwa musimy inwestować w dobrej jakości edukację na wszystkich poziomach” – podkreśla. JJJ

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>