Wybrzeża morskie opustoszeją – ostrzega raport klimatologów.

Zmiany klimatyczne sprawią na dłuższą metę, że wybrzeża mórz i oceanów przestaną się nadawać do zamieszkania – ostrzega raport ogłoszony w Hamburgu przez zespół złożony z ponad 40 klimatologów z całego świata. W liczącym 240 stron dokumencie zespół naukowców działający pod nazwą „World Ocean Review” dowodzi, że globalne ocieplenie powoduje nieodwracalne zmiany w akwenach morskich.
„Następstwa tych zmian dla ludzkości, której większość zamieszkuje wybrzeża, będą miały nieodwracalny charakter” – czytamy w raporcie. Zmiany prowadzące do ocieplenia wód morskich i oceanicznych oraz podniesienia ich poziomu spowodują zalanie wybrzeży.

Wskutek tego ludność nadmorskich miast i osiedli będzie się musiała wycofywać w głąb lądu.

W niektórych regionach – czytamy w raporcie – nawet wielkie inwestycje podejmowane w celu zahamowania następstw globalnego ocieplenia nie zdołają powstrzymać morza i zapobiec zalaniu ludzkich osiedli.

Dotyczy to – według autorów raportu – również północnych wybrzeży Europy.

Jako jedną z głównych przyczyn nadciągającej katastrofy naukowcy wskazują „nadmierną eksploatację mórz” i „nieznane jeszcze do końca następstwa tego dla ekosystemu naszej planety”.

Jak podali twórcy raportu, jego celem było przygotowanie „bazy naukowej” niezbędnej do zrozumienia sytuacji, w jakiej znalazła się ludzkość, i podjęcia skutecznych prób zapobieżenia katastrofie. (PAP)

ik/ mc/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>