Wybitni sportowcy reagują szybciej na sytuacyjne zmiany.

Utalentowani sportowcy szybciej reagują na zmiany sytuacyjne, są bardziej spostrzegawczy i skuteczniej wyłapują z otoczenia potrzebne informacje niż przeciętni ludzie – zawiadamia czasopismo „Frontiers in Psychology”. Badacze z University of Illinois (USA) porównali zdolności poznawcze najlepszych brazylijskich siatkarzy i osób, które nie zajmują się na co dzień sportem i odkryli, że zawodowi sportowcy osiągają lepsze wyniki w niektórych testach. Siatkarze generalnie wykazywali się większym refleksem, potrafili szybciej przerzucać się z wykonywania jednego zadania na inne, szybciej zauważali niewielkie zmiany w zasięgu ich pola widzenia i łatwiej przychodziło im skoncentrowanie się na najważniejszej informacji oraz odrzucanie zbędnych danych.

„Odkryliśmy, że sportowcy mieli duże zdolności w zakresie szybkiego wyhamowania swojego działania, jeśli było to konieczne, co jest bardzo ważne zarówno w sporcie, jak i w codziennym życiu. Potrafili także szybciej niż zwykli ludzie wyłapać informację podczas pojedynczego zerknięcia i przerzucać się z zadania na zadanie. Różnice te były niewielkie, ale wciąż interesujące” – komentuje Arthur Kramer, badacz prowadzący.

Naukowcy stwierdzili także, że u sportowców zanikają różnice pomiędzy kobietami i mężczyznami dotyczące szybkości reagowania i dokonywania umysłowych kalkulacji. Podczas gdy wśród zwykłych śmiertelników istnieje tendencja wskazująca na nieco gorsze wyniki u kobiet.

Jednym z testów, jakim zostały poddane osoby badane, było jak najszybsze wciskanie jednego z dwóch klawiszy na klawiaturze komputera w zależności od tego, jaka wskazówka pojawiła się na ekranie. Dodatkową trudność stanowiło polecenie powstrzymania działania, jeśli zaraz po wskazówce wystąpił charakterystyczny dźwięk.

Okazało się, że w tym zadaniu przeciętni ludzie szybciej naciskali klawisz, jeśli nie pojawił się dźwięk ostrzegawczy. Jednak sportowcy byli lepsi w wyhamowaniu swojego działania i powstrzymaniu się na czas od wciśnięcia przycisku, gdy nie było to wymagane.

Badacze uważają, że wolniejsze reakcje sportowców w jednym z wariantów tego testu są spowodowane zastosowaniem specyficznej strategii, która skłania ich do zaczekania na to, czy pojawi się dźwięk ostrzegawczy, czy nie, a dopiero późniejsze podjęcie decyzji o wciśnięciu klawisza.

Naukowcy nie wiedzą, czy efektywniejsze zdolności poznawcze sportowców w niektórych dziedzinach życia są wrodzone, czy nabyte.

„Intuicja podpowiada mi, że po trochu takie i takie” – stwierdza Kramer. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>