Wybielacz skuteczną formą leczenia egzemy u dzieci.

Amerykańscy naukowcy znaleźli nowe zastosowanie dla domowego wybielacza. I nie ma ono nic wspólnego z praniem. Okazuje się, że kąpiele z dodatkiem wybielacza mogą skutecznie leczyć dziecięcą egzemę – informuje pismo „Pediatrics”.  Chroniczna i ostra egzema, czyli alergiczny wyprysk kontaktowy, bywa zmorą wielu dzieci. W początkowym stadium pojawiają się czerwone swędzące plamy i grudki, które z czasem zamieniają się w pękające pęcherzyki.
Dyskomfort pogłębia potrzeba drapania, które z kolei powoduje pęknięcia skóry i zwiększa ryzyko zakażenia MRSA, czyli gronkowcem odpornym na metycylinę. Poza dyskomfortem, swędzenie często nie pozwala dzieciom zasnąć i jest przyczyną problemów z koncentracją na lekcjach.

W trzymiesięcznych badaniach przeprowadzonych przez naukowców z Northwestern University wzięło udział 31 dzieci w wieku od 6 miesięcy do 17 lat. Połowa badanych dzieci dwa razy w tygodniu stosowała 5-10 minutowe kąpiele z dodatkiem wybielacza. W przypadku grupy kontrolnej zastosowano placebo.

Na rezultaty nie trzeba było długo czekać. U dzieci, które brały kąpiel z dodatkiem wybielacza stan zapalny zmniejszył się pięciokrotnie w porównaniu z grupą kontrolną. Znaczną poprawę zaobserwowano także u małych pacjentów, którzy moczyli w wodzie z wybielaczem tylko część ciała dotkniętą egzemą.

Pozytywny efekt kąpieli potwierdza również fakt, że poprawa nastąpiła na całym ciele z wyjątkiem szyi i głowy, które nie były zanurzane w wodzie.

Badacze twierdzą, że jest to prosta, bezpieczna i tania forma leczenia.

„Antybakteryjne właściwości zawartego w wybielaczu podchlorynu sodu usuwają ze skóry bakterie, które przyczyniają się do powstania stanu zapalnego” – mówi prowadząca badania dr Amy Paller.

Bardziej sceptyczne stanowisko zajmują w tej sprawie specjaliści z Wielkiej Brytanii. Według nich leczenie poprzez kąpiele z wybielaczem może być niebezpieczne i powinno być stosowane tylko pod nadzorem lekarza.

„Nie powinno się dodawać wybielacza do kąpieli bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. Nieodpowiednio użyty może wyrządzić dziecku krzywdę, zwłaszcza jeśli cierpi ono na atopowe zapalenie skóry” – mówi prof. Mike Cork z Sheffield Children’s Hospital. KOC

PAP – Nauka w Polsce

3 myśli nt. „Wybielacz skuteczną formą leczenia egzemy u dzieci.

 1. Mieszkam z dziemi w Szkocji.Młodsza córaka ma egzemę.Czasem pojawia się na całym ciele poza szyją i głową,ale szczególnie mocno objawia się na dłoniach.Jaki konkretnie wybielacz mogę zastosować do kąpieli i w jakich proporcjach?Małgorzata ma 6 lat,jest alergiczką pokarmową jest również uczulona na kurz oraz sierść kota.

 2. Witam
  W czoraj byłem z moim 4 letnim synkiem który ma AZS czyli atopowe zapalenie skóry z bardzo dużymi zmianami szczególnie na rękach i nogach u pani Alergolog.
  Ku mojemu zdziwieniu pani Profesor zaleciła synowi kąpiele z dodatkiem Podchlorynu Sodu czyli głównego składnika wybielaczy.
  Jeszcze tego nie zastosowałem mam troszku obiekcje ale jeśli ma pomóc to jutro zacznę go w tym kąpać.
  Co do proporcji to ma być filiżanka Podchlorynu Sodu na wannę wody.
  Napiszcie co o tym myślicie a może się z tym spotkał ktoś.
  Pozdrawiam

 3. tez mi pani doktor polecila wybielacz do kompieli dla mojej 4 latki zastosowalam i jest poprawa ale pytanie na jak dlugo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>