Wszystkie ciężarne powinny robić testy na HIV.

Senacka komisja zdrowia chce, by z rozporządzenia ministra zdrowia wykreślono zapis, mówiący o tym, że testy na HIV zaleca się tylko kobietom w ciąży z tzw. grupy ryzyka. Zamiast tego należy wprowadzić powszechne badania kobiet w ciąży na obecność wirusa HIV.

Postulat senatorów poparł wiceminister zdrowia Marek Haber, który wyraził jednak wątpliwość, czy takie badanie może być wykonane bez zgody pacjentki. Zdaniem Habera, kobieta, która miałaby mieć je wykonane, powinna być o tym poinformowana i powinna wyrazić na to zgodę.

? Badanie to bowiem dotyczy „bardzo wrażliwej sfery”, powinno się więc odbywać za wiedzą i zgodą każdej ciężarnej kobiety ? podkreślił wiceminister.

W listopadzie 2008 r. z podobnym jak senatorowie z senackiej Komisji Zdrowia apelem do minister zdrowia Ewy Kopacz zwrócił się Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka.

Rzecznik napisał w liście do Kopacz, że zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego badanie w kierunku HIV należy proponować wszystkim ciężarnym już podczas pierwszej wizyty u lekarza. RPD uważa, że z rozporządzenia Ministra Zdrowia, które określa te kwestie, powinno się wykreślić sformułowanie „z podwyższonym ryzykiem”. Dzięki temu badanie będzie robione każdej kobiecie w ciąży dwukrotnie – w 10 i 37 tygodniu.

Z informacji Krajowego Centrum ds. AIDS wynika, że kobiety w Polsce stanowią ok. 30 proc. wszystkich osób zakażonych HIV (ok. 10 tys. przypadków zarejestrowanych). Ponad 50 proc. zakażonych nie wie o tym. Rośnie też liczba kobiet decydujących się na potomstwo, mimo zakażenia. W Polsce rocznie jest ok. 70-100 porodów u kobiet z potwierdzonym HIV. Od początku epidemii w naszym kraju zarejestrowano 147 zakażeń u dzieci.

Eksperci uważają, że ciężarnym, zgłaszającym się do porodu bez wyniku badania w kierunku HIV, powinno się proponować test ekspresowy przed przyjęciem na salę porodową. Dotyczy to szczególnie kobiet nie objętych wcześniej opieką medyczną i tych, które wcześniej odmówiły wykonania testu na HIV.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>