Wspólne spanie z niemowlakiem to dłuższe karmienie piersią.

Częste spanie niemowlęcia z matką sprzyja dłuższemu karmieniu piersią, co potwierdzają wyniki badania opisane w „JAMA Pediatrics”. Jednocześnie naukowcy ostrzegają, że wspólne spanie może być czynnikiem ryzyka nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS). O ile niektórzy eksperci i różne stowarzyszenia promują ideę spania matek z niemowlakami – właśnie po to, by zachęcić do karmienia piersią, inni radzą unikać wspólnego spania, by nie ryzykować SIDS – zauważają Yi Huang z University of Maryland w Baltimore (USA) i zespół.

Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca sypianie oddzielne, ale tak, by łóżeczko dziecka znajdowała się nieopodal łóżka matki.

W nowych analizach naukowcy wykorzystali dane z obszernego badania Infant Feeding Practices Study II, w którym uczestniczyły najpierw kobiety w ciąży, a potem te same, już po urodzeniu dziecka, przez cały pierwszy rok jego życia.

Przeciętnie najdłużej piersią karmiły te matki, które często spały razem z dziećmi. Jednocześnie okazało się, że czas karmienia piersią był najdłuższy wśród kobiet lepiej wykształconych, które w podobny sposób karmiły już wcześniej, planowały tak żywić dziecko, i w rok od porodu nie wracały do pracy.

Średni czas karmienia piersią stwierdzono wśród matek sypiających razem z dzieckiem od czasu do czasu, zaś najkrótszy – w grupie matek, które nigdy nie pozwalały spać dziecku ze sobą lub robiły to rzadko. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>