Wrocław: konferencja nt. opieki paliatywnej.

Ponad 400 osób ? lekarzy, etyków, psychologów, psychoterapeutów i księży bierze udział w trwającej od wczoraj we Wrocławiu V Międzynarodowej Konferencji Szkoleniowej, poświęconej opiece paliatywnej. Spotkanie jest okazją do podsumowania aktualnego stanu opieki paliatywnej w Polsce i Europie oraz refleksji nad kondycją osoby terminalnie chorej tak w wymiarze medycznym, jak i duchowym.

Jak wynika z danych przedstawionych przez prof. Jacka Łuczaka z Poznania, jednego z prekursorów ruchu opieki paliatywnej, Polska ? jeśli chodzi o opiekę nad terminalnie chorymi ? zajmuje wysokie piąte miejsce wśród krajów Unii Europejskiej. Aby ten dobry kierunek miał szansę się ugruntować, trzeba myśleć o młodych adeptach medycyny.

Jak stwierdził jeden z gości honorowych, abp Marian Gołębiewski, pozbawienie cierpienia kontekstu religijnego czyni człowieka nieżyczliwym, niewrażliwym na cierpienie i śmierć drugiego. ?Wielkim znakiem dekadencji naszej cywilizacji ? mówił metropolita wrocławski ? jest fakt, że dziś cierpiącemu proponujemy eutanazję?.

Radio Watykańskie, www.info.wiara.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>