Wpływ tarczycy na widzenie kolorów.

Produkowane przez tarczycę hormony wpływają na widzenie kolorów – informuje serwis „EurekAlert”. Tarczyca wytwarza trójjodotyroninę (T3) i tyroksynę (T4) o ogromnym znaczeniu dla rozwoju organizmu, w tym również układu nerwowego. Dzieci urodzone z niedoborem hormonów tarczycy mają poważne problemy z rozwojem fizycznym i umysłowym. Jak wykazały badania na myszach, hormony tarczycy wpływają również na kształtowanie się i działanie oczu.
Dotychczas uważano, że sposób widzenia kolorów w siatkówce dorosłej myszy (albo człowieka) jest stały. Jednak naukowcy z Instytutu Maxa Plancka we Frankfurcie nad Menem wspólnie z kolegami z tamtejszego uniwersytetu oraz uniwersytetów wiedeńskich wykazali, że hormon tarczycy ma wpływ na wytwarzanie pigmentów wzrokowych w odpowiedzialnych za widzenie kolorów światłoczułych elementach siatkówki – czopkach. Pod jego wpływem spada synteza barwnika odpowiedzialnego za widzenie koloru niebieskiego, rośnie – odpowiedzialnego za kolor zielony.

Badacze wykazali, że tyroksyna reguluje produkcję barwników wzrokowych w dojrzałych czopkach myszy i szczurów. Jak przypuszczają, ten mechanizm może być powszechny u ssaków, a co za tym idzie – także u człowieka. W takim przypadku niedoborowi tyroksyny, który pojawił się w wieku dorosłym powinny towarzyszyć zaburzenia widzenia kolorów. W literaturze medycznej brak takich doniesień – być może zanim rozwiną się zaburzenia widzenia – inne poważne objawy skłonią klinicystów do energicznego leczenia.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>