Wpływ marihuany może przejść na potomstwo.

Urodzone znacznie później potomstwo szczurzyc, które w wieku dojrzewania były pod wpływem marihuany, jest bardziej narażone na uzależnienie od opiatów – informuje „Journal of Psychofarmacology”. Naukowcy z Cummings School of Veterinary Medicine (USA) przeprowadzili na szczurach badania dotyczące wpływu podawanej dojrzewającym szczurom substancji zbliżonej do marihuany na kolejne generacje tych zwierząt. Przez trzy dni dojrzewającym szczurzycom podawano substancję WIN-55, 212-2, która wpływa na mózg podobnie jak aktywny składnik marihuany – THC. Po tym krótkim epizodzie zwierzęta zostawiono w spokoju. Po raz kolejny naukowcy zbadali je dopiero wówczas, gdy osiągnęły dojrzałość, zaszły w ciążę i urodziły młode.

Następnie męskie potomstwo szczurzyc zostało porównane z grupa kontrolną – młodym szczurkom dawano do wyboru roztwór soli lub roztwór morfiny. Potomkowie szczurzyc, które miały do czynienia z WIN-55,212-2 w porównaniu z grupą kontrolną częściej wybierały roztwór morfiny.

Choć kierujący badaniami prof. John J. Byrnes przyznaje, że wyników badania na szczurach nie można bezpośrednio przenosić na ludzi, jego zdaniem eksperyment wskazuje, że palenie przez matki marihuany w okresie dorastania może niekorzystnie wpływać na dzieci – chociaż, by tego dowieść, potrzebne by były dalsze prace.

Wcześniejsze prace wskazywały, że zarówno w przypadku szczurów, jak i ludzi ekspozycja na zawarte w marihuanie kanabinoidy może powodować u potomstwa pogorszenie sprawności umysłowej oraz zwiększone zagrożenie depresją i lękiem. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>