Wódka i mróz to zgubne połączenie! Lekarze ostrzegają!

Zimą ofiarą mrozów najczęściej padają bezdomni.Zimą ofiarą mrozów najczęściej padają bezdomni. Alkohol i mróz to fatalne połączenie. Jeśli człowiek jest zamroczony alkoholem, najczęściej usypia. Od początku grudnia zamarzły w Polsce 47 osoby.

? Jedna herbatka z odrobiną alkoholu na pewno nie zaszkodzi. Jakaś mądrość ludowa w tym jest. Gorzej, gdy przesadzimy, a niektórym łatwo przekroczyć umiar. Pijane osoby są bardziej narażone na zamarznięcie. Zwłaszcza, jeśli w drodze do domu zasną np. gdzieś na ławce. Alkohol powoduje, że nie funkcjonują mechanizmy alarmujące ? mówi Nowinom 24 Mariusz Małecki, lekarz rodzinny z Rzeszowa, kierownik przychodni NZOZ Sokrates.

Pijany człowiek zasypia. Najpierw dochodzi do wychłodzenia organizmu. Układ sercowo ? naczyniowy przestaje sprawnie działać. Serce coraz słabiej pracuje. Dochodzi do niedokrwienia, a w konsekwencji zgonu. ? Jak długo to trwa? To zależy, czy ktoś cierpiał na jakieś choroby, był szczupły, czy też miał tkankę tłuszczową. W przypadku jednych wystarczy kilkadziesiąt minut, inni mogą przeżyć kilka godzin ? tłumaczy lekarz.

Zamarznięte kończyny, z powodu długiego przebywania na mrozie, na początku bolą, ale z czasem przestaje się je czuć, bo przestają działać receptory nerwowe. Najbardziej narażone na odmrożenia są odsłonięte części ciała: nos, uszy oraz dłonie i stopy. Brak rękawiczek może skończyć się odmrożeniami, niekoniecznie od razu martwicą i amputacją, ale przebarwienieniami skóry i jej nadwrażliwością.

Aby uchronić się przed ujemnymi temperaturami trzeba założyć ciepłe, nieprzemakające obuwie, rękawice, czapkę, szal i ubrać się ?na cebulkę?. Nie można wychodzić z domu na czczo, bo posiłek przetwarzany jest na ciepło.

Minionej nocy, z 19 na 20 grudnia temperatury spadały poniżej -20 stopni Celsjusza. Jak podaje Komenda Główna Policji, z powodu wyziębienia w nocy zmarło aż 15 osób. ? Nie pamiętam tak tragicznej doby ? powiedziała TVN 24 Grażyna Puchalska z biura prasowego KGP.

Nowiny 24, TVN 24/Rynek Zdrowia, www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>