Woda pitna bez estrogenów.

Metodę usuwania estrogenów ze ścieków oraz wody pitnej opracowali studenci z niemieckiego uniwersytetu w Bielefeld.
Zawierające modyfikowane estrogeny pigułki to bardzo popularna metoda antykoncepcji. Niestety, duża część tych hormonów jest wydalana z moczem i może trafiać do wody, wywierając szkodliwy wpływ na zwierzęta wodne. Dochodzi między innymi do zaburzeń rozwoju płciowego. Konsekwencje długotrwałego działania estrogenów zawartych w wodzie na ludzi wciąż nie zostały wyjaśnione – możliwe, że to przyczyna spadku jakości nasienia, raka prostaty czy jąder. Konwencjonalne metody oczyszczania ścieków nie pozwalają usuwać estrogenów z wody, a substancje te – zwłaszcza etynyloestradiol – z trudem ulegają rozkładowi.

Studenci z Bielefeld opracowali filtr biologiczny, w którym enzymy – tak zwane lakazy – rozkładają estrogeny. Spotykane w wielu organizmach lakazy rozkładają związki aromatyczne – do których zaliczane są także estrogeny. Źródłem szczególnie skutecznie działających lakaz okazał się rosnący na drzewach grzyb – wrośniak różnobarwny (Trametes versicolor). Studenci chcą wytwarzać enzymy metodami biologii syntetycznej.

Lakazy mogłyby potencjalnie oczyszczać wodę nie tylko z estrogenów, ale i innych aromatycznych związków organicznych, często trujących oraz rakotwórczych substancji.

Studencki projekt został zgłoszony do konkursu „International Genetically Enginered Machine” (iGEM), którego organizatorem jest Massachusetts Institute of Technology z Bostonu (USA).(PAP)

PAP/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>