Woda lubi się z warzywami.

Woda podawana do posiłku może sprawić, że zarówno dzieci, jak i dorośli będą się odżywiać zdrowiej. W przypadku przedszkolaków woda zwiększa np. ochotę na warzywa.
T. Bettina Cornwell z University of Oregon i Anna R. McAlister z Michigan State University przeprowadziły dwa badania. Jedno wśród 60 młodych dorosłych w wieku 19-23 lat (dotyczyło ono preferowanych połączeń jedzenie-napój), drugie wśród 75 dzieci w wieku 3-5 lat (chodziło o określenie wpływu napojów na spożycie warzyw).
Okazało się, że młodym dorosłym bardziej odpowiadało zestawienie napój gazowany-słone, kaloryczne potrawy niż napój gazowany-warzywa. Podczas eksperymentów przedszkolaki jadły więcej surowych warzyw – marchwi lub czerwonej papryki – kiedy podawano je w towarzystwie wody, a nie słodzonego napoju.

Na nasze preferencje smakowe silnie wpływa powtarzający się kontakt ze szczególnymi pokarmami i napojami. Zaczyna się to wcześnie: wraz z posiłkami w domu czy kombinacjami serwowanymi w wielu restauracjach. Mamy proste zalecenie – podawajmy wodę do wszystkich posiłków. Restauracje z łatwością mogą wykorzystywać wodę jako napój docelowy w zestawach dla dzieci i zastosować dodatkową opłatę za alternatywne napoje – przekonuje Cornwell.

Panie twierdzą, że woda to prosta metoda na walkę z otyłością, przez którą w USA (i nie tylko tam) rośnie liczba przypadków cukrzycy w grupie młodych osób. Choć wydaje się to nieprawdopodobne, sporo oszacowań sugeruje, że aż 75% dorosłych Amerykanów cierpi na chroniczne odwodnienie. Picie wody do posiłków mogłoby temu zapobiec.

Choć nam zestawienie słodki, kaloryczny napój-tłuste, kaloryczne jedzenie – np. cola z frytkami – wydaje się naturalne, jeśli spojrzymy na to zagadnienie z perspektywy międzykulturowej, okaże się, że mamy do czynienia z wyuczonymi preferencjami. Jeśli napój na stole zmniejsza szanse na to, że zarówno dorośli, jak i dzieci sięgną po warzywa, być może należy zmienić napój i wybrać wodę.

Autor: Anna Błońska, www.kopalniawiedzy.pl

Źródło: University of Oregon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>