„Woda dla zdrowia matki i przyszłego pokolenia”- akcja edukacyjna Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego!

Do Członków i Symatyków
Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego
im. prof. Juliana Aleksandrowicza
Szanowni Państwo! Polskie Towarzystwo Magnezologiczne im. prof. Juliana Aleksandrowicza mając na względzie potrzebę uświadomienia kobiet będących w ciąży i matek karmiących o zagrożeniach wynikających z niskiej podaży składników mineralnych w tym szczególnym okresie ich życia, rozpoczyna akcję edukacyjną pod hasłem ?Woda dla zdrowia matki i przyszłego pokolenia?, zmierzającą do uświadomienia jak bardzo ważnym jest rodzaj wody, która służy im do picia i gaszenia pragnienia. Aby wiedziały, że dla swojego zdrowia i zdrowia dziecka powinny wybierać do picia wody mineralne z dużą zawartością biopierwiastków przede wszystkim magnezu, wapnia i jodu.

Problem odpowiedniej podaży takich składników mineralnych jak magnez, wapń i jod dla kobiet planujących ciążę oraz w okresie ciąży i laktacji jest ze względów zdrowotnych, zarówno dla kobiety-matki jak też jej dziecka sprawą niezwykle ważną. Z badań w wielu ośrodkach naukowych zajmujących się tymi zagadnieniami wynika, że podaż tych ważnych biopierwiastków jest w tym okresie szczególnie niewystarczająca. Przyczyną tego jest nie tylko uboga w składniki mineralne podstawowa dieta w postaci codziennych tradycyjnych posiłków, ale także woda źródlana o niskiej zawartości składników mineralnych, którą niesłusznie reklamuje się jako najlepszą do picia dla kobiet w ciąży i matek karmiących.

Zwykła woda źródlana o niskiej zawartości składników mineralnych, nie dostarcza tych cennych biopierwiastków potrzebnych do właściwego przebiegu ciąży oraz prawidłowego rozwoju płodu i niemowlęcia. Wskutek intensywnego nawadniania tego typu wodami zwiększa się deficyt magnezu, wapnia i jodu co skutkować może zaburzeniami przebiegu ciąży, poronieniami (szczególnie w pierwszym trymestrze), przedwczesnymi porodami oraz możliwymi zaburzeniami w rozwoju płodu. Brak odpowiedniego poziomu tych biopierwiastków może mieć też ujemne skutki w późniejszym okresie życia dziecka.

Wody źródlane powinny być używane tylko do przygotowania posiłków zarówno dla kobiet ciężarnych, jak i dla niemowląt, a wody mineralne z dużą zawartością składników mineralnych do picia jako jedno z ważnych źródeł dostarczania biopierwiastków do organizmu ludzkiego, biorąc pod uwagę nie tylko kobiety ciężarne, matki karmiące i małe dzieci, ale także całą populację.

Akcję tę prowadzić będziemy poprzez publikacje w mediach i wydawnictwa skierowane do zainteresowanych kobiet oraz ich rodzin. Zwracamy się do wszystkich, którzy mogą cokolwiek uczynić w tej sprawie, o włączenie się do niej. Prosimy o przesłanie nam uwag i propozycji na ten temat, udostępnienie posiadanych materiałów dotyczących tego problemu, wskazanie literatury itp.

Materiały edukacyjne dotyczące tego tematu publikowane będą na bieżąco na portalu internetowym ?Woda dla zdrowia? (www.wodadlazdrowia.pl) oraz przesyłane wszystkim osobom, instytucjom i redakcjom, które wyrażą chęć ich otrzymywania, pisząc na adres: program@wodadlazdrowia.pl

W załączeniu przesyłamy kilka pierwszych materiałów naświetlających omawiany problem. Stroną organizacyjną akcji zajmują się w zespole redakcyjnym portalu mgr Tadeusz Wojtaszek i dr Małgorzata Pieniak – tel. 012 285-47-76,

Z poważaniem

Prof. dr. hab. Alfreda Graczyk
Przewodnicząca Rady Naukowej
Programu ?Woda dla zdrowia?
Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego
im. prof. Juliana Aleksandrowicza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>