Włoskie powietrze jest jak narkotyk.

Powietrze we włoskich miastach zawiera śladowe ilości kokainy i kanabinoidów – a także kofeiny i nikotyny – informuje „New Scientist”. Badanie zawartości narkotyków w ściekach to już codzienność. Jak jednak wynika z włoskich badań, można je wykryć także w powietrzu. Analizę powietrza w ośmiu włoskich miastach przeprowadził zespół Angelo Cecinato z rzymskiego Instytutu Badań nad Zanieczyszczeniem Atmosfery. Jak się okazało, najwięcej kokainy jest w powietrzu Turynu – głównego ośrodka gospodarczo-kulturalnego północnych Włoch. Natomiast w Bolonii i Florencji najwięcej było kanabinoidów, czyli substancji zawartych w marihuanie. Zdaniem Cecinato ma to związek z dużą populacją palących trawkę studentów w tych uniwersyteckich miastach.

Jak zaznaczają autorzy, stężenia narkotyków w miejskim powietrzu są zbyt niskie, by mogły mieć wpływ na ludzki organizm. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>