Włoscy obrońcy zwierząt apelują do władz o zakaz odpalania petard w całym kraju.

Włoskie stowarzyszenie obrony zwierząt i środowiska zaapelowało do władz wszystkich miast i miasteczek w kraju o wprowadzenie zakazu odpalania petard w noc sylwestrową i Nowy Rok w trosce głównie o zwierzęta, które bardzo z tego powodu cierpią. W tym roku zakaz stosowania wszelkich fajerwerków i materiałów pirotechnicznych obowiązywać będzie – spośród wielkich aglomeracji – w Wenecji, Turynie oraz w Bari – pierwszym mieście na południu Włoch, gdzie tradycyjnie obchody nocy sylwestrowej są najhuczniejsze i odpala się tysiące ton petard. Łącznie takie przepisy wprowadzono w 800 miasteczkach i gminach, w tym w 300 obowiązuje całkowity zakaz. Grzywny za jego złamanie wynoszą od 25 do 500 euro. Najostrzejsze przepisy uchwalono w Turynie, gdzie dodatkowo grozi areszt i zarzut maltretowania zwierząt.

Organizacja obrońców zwierząt Aidaa uważa, że wszyscy burmistrzowie we Włoszech powinni ogłosić całkowity lub przynajmniej częściowy zakaz używania petard i rac.

Według tego stowarzyszenia co roku w noc sylwestrową ginie w całym kraju 5 tysięcy psów i kotów, a tysiące uciekają w panice z domów.

Lecz działacze Aidaa położyli także nacisk na to, co przeżywają w Sylwestra osoby starsze i chore na serce. Dla nich – podkreślono – eksplozje stanowią źródło ogromnego stresu i lęku.

Zdaniem obrońców zwierząt i środowiska doroczny bilans zabitych i rannych w rezultacie odpalania materiałów pirotechnicznych powinien stanowić wystarczający powód do wprowadzenia zakazu ich użycia. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>