Wkrótce IV Zjazd Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością.

Problem otyłości dzieci i młodzieży, czy kobiet planujących macierzyństwo, aspekty psychologiczne otyłości i jej powikłań – to niektóre tematy IV Zjazdu Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością, który odbędzie się od 12 do 14 września w Zawierciu (Śląskie). „Ostatnie dziesięciolecia XX wieku to lata epidemii otyłości na świecie. We wszystkich grupach wiekowych liczba ludzi otyłych nadal rośnie. Największe nasilenie problemu obserwujemy u osób w wieku średnim i starszym. Niestety, także spory odsetek nastolatków i dzieci jest otyłych” – powiedziała prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością i przewodnicząca komitetu organizacyjnego zjazdu prof. Magdalena Olszanecka-Glinianowicz ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wystąpienia podczas zjazdu będą mieli lekarze różnych specjalności. „Będziemy zastanawiać się nad potrzebą wspólnych wytycznych w kwestii otyłości i jej powikłań po to, żeby dla dobra pacjenta mówić „jednym głosem” – dodała prof. Olszanecka – Glinianowicz.

Uczestnicy zjazdu zajmą się m.in. otyłością dzieci i młodzieży, a także w praktyce położniczej i ginekologicznej. Eksperci będą mówić o zaburzeniach hormonalnych towarzyszących otyłości, związkiem między zdrowiem jamy ustnej a otyłością, nowych aspektach dietetycznego leczenia otyłości oraz aktualnych problemach chirurgii bariatrycznej.

„Będziemy mówić o rzadko poruszanym problemie powiązań pomiędzy tkanką tłuszczową i mięśniową i tym, co następuje w efekcie rozdźwięku pomiędzy tymi regulacjami. Pojawi się też mało dotychczas omawiana w zakresie związków z otyłością kwestia przewlekłej choroby żylnej, a także o zaburzeniach układu ruchu. Nie zabraknie także wykładów na temat współpracy ciała z psychiką w leczeniu otyłości” – podkreśliła prof. Olszanecka – Glinianowicz.

Oprócz prelegentów z ośrodków naukowych całej Polski wykłady w Zawierciu wygłoszą też goście z zagranicy. Prof. Antonio Torres Garcia był prezesem Europejskiego Towarzystwa Chirurgów Metabolicznych i Bariatrycznych, a prof. Garcia Caballero ma ogromne doświadczenie w zakresie chirurgii bariatrycznej i metabolicznej. Obydwaj pochodzą z Hiszpanii, gdzie procedury medyczne, związanych z opieką nad pacjentami przed i po zabiegu są organizowane w sposób interdyscyplinarny.

Kolejny gość z zagranicy – prof. Renato Pasquali z Włoch – jest jednym z autorytetów w dziedzinie zaburzeń endokrynologicznych związanych z otyłością, przede wszystkim zaburzeń płodności i zespołu policystycznych jajników. Udział w zjeździe zapowiedziała także endokrynolog prof. Marija Pfeifer, zajmująca się od wielu lat problemami metabolicznymi i otyłością w Lublianie w Słowenii. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>