Witamina D przeciw osteoporozie, astmie, grypie.

Suplementy diety z witaminą D podawane japońskim uczniom pomagały w zapobieganiu atakom grypy i astmy. Kierownik zespołu badawczego dr Mitsuoshi Urashima z Jikei University School of Medicine w Tokio stwierdził, że pomysł sprawdzenia tej metody zrodził się po ogłoszeniu wyników wcześniejszego badania nad możliwością zapobiegania osteoporozie ? chorobie polegającej na zrzeszotnieniu kości ? poprzez podawanie witaminy D. Naukowcy zauważyli wówczas, że u osób zażywających witaminę D objawy przeziębienia i grypy pojawiały się trzykrotnie rzadziej niż u innych badanych.

Skłoniło to Urashimę i jego współpracowników do losowego dobrania grup dzieci od 6 do 15 lat, którym w sezonie przeziębień i grypy podawano suplementy witaminy D3 lub obojętne placebo. Witamina D3, czyli cholecalciferol, jest lepiej wchłaniana przez ciało i silniejsza w działaniu od witaminy D2, czyli ergocalciferolu, często spotykanej w pigułkach multiwitaminowych.

Podczas badania przeprowadzonego od grudnia 2008 roku do marca 2009 roku, na najczęściej spotykaną grypę typu A zachorowało 31 spośród 167 dzieci przyjmujących placebo, wobec jedynie 18 spośród 167 zażywających witaminę D. Na łamach American Journal of Clinical Nutrition badacze podają, że prawdopodobieństwo zachorowania na grypę typu A było o 58 procent niższe w grupie witaminy D.

W badaniu japońskim suplementy witaminy D nie zapobiegały grypie typu B, która na ogół pojawia się w sezonie grypowym później niż typ A. Badacze japońscy konkludują, że podawanie dzieciom suplementów witaminy D podczas zimy może przyczynić się do zmniejszenia przypadków grypy typu A.

Dla zapobiegania przeziębieniom i grypie w sezonie grypowym Urashima sugeruje dawkę 1 200 jednostek międzynarodowych dziennie poczynając od września, lecz najpierw zaleca rodzicom konsultacje z pediatrą.
Reuters Health/Rynek Zdrowia, www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>