Witamina C może pomóc dzieciom chorym na astmę.

Witamina C korzystnie wpływa na stan zdrowia dzieci chorujących na astmę – informuje pismo „Clinical And Translational Allergy”.
Astma to przewlekły stan zapalny dróg oddechowych; powoduje ataki kaszlu, uczucie ciężkości w klatce piersiowej i trudności z oddychaniem. U dzieci to najczęstsza choroba układu oddechowego i w ogóle najczęstsza choroba przewlekła. W Polsce jest rozpoznana u ok. 1 mln, czyli 8,6 proc. dzieci w wieku szkolnym. Już w latach 40. XX wieku pojawiały się sugestie, jakoby witamina C pomagała astmatykom. Jednak kontrolowane badania dawały sprzeczne wyniki.
Dr Mohammed Al-Biltagi z uniwersytetu Tanta w Egipcie oraz dr Harri Hemila z uniwersytetu w Helsinkach (Finlandia) przeanalizowali efekty podawania grupie 60 dzieci witaminy C w dawce 0,2 grama na dobę. Uczestniczące w badaniach dzieci miały od 7 do 10 lat. Oceniano wpływ witaminy C na natężoną objętość wydechową pierwszosekundową(FEV1) – ilość powietrza, jaką maksymalnie dziecko mogło wydmuchnąć w ciągu jednej sekundy. Zmiany FEV1 pozwalają w przypadku astmy ocenić stopień zwężenia oskrzeli.

U młodszych dzieci (od 7 do 8, 2 roku), które nie były narażone na kontakt z pleśnią ani działanie wilgoci, podawanie witaminy C podniosło FEV1 o 37 proc. W przypadku starszych dzieci (od 8,3 do 10 lat), w których sypialniach było wilgotno i spotykało się pleśń, pod wpływem witaminy C FEV1 rosło tylko o 21 proc.

Efekt działania witaminy C na astmę zależał również od wieku oraz nasilenia objawów. Młodszym dzieciom (od 7 lat do 8,2 roku), z łagodną astmą witamina C przynosiła największy pożytek, podczas gdy starsza grupa z bardziej nasilonymi objawami mniej na tym skorzystała. Autorzy badań uważają, że potrzebne są dalsze prace, które lepiej wyjaśniłyby zaobserwowane zależności.

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>