Witamina B opóźnia rozwój choroby Alzheimera?

Najnowsze badania wykazały, że duże dawki witamin z grupy B mogą zmniejszyć nawet o połowę tempo kurczenia się mózgu u osób w podeszłym wieku, u których zaobserwowano pierwsze symptomy choroby Alzheimera. Kurczenie się mózgu jest jednym z symptomów zaburzenia funkcji poznawczych, które mogą później doprowadzić do demencji. Średnie tempo tych procesów wynosi 0.5 proc. rocznie u osób powyżej 60. roku życia. Mózgi osób, które wykazują łagodne objawy zaburzeń poznawczych mogą kurczyć się dwa razy szybciej, a chorzy na Alzheimer?a wykazują kurczenie się mózgu nawet o 2,5 proc.

Eksperci uważają, iż jest to pierwszy krok do znalezienia leku na opóźnienie wystąpienia choroby Alzheimera. Uzyskane wyniki są niezwykle ważne, ale do osiągnięcia przełomu w leczeniu choroby potrzeba bardziej szczegółowych badań.

Badania zostały opublikowane w czasopiśmie ?Public Library of Science One?. Dotyczyły one grupy 168 ochotników w podeszłym wieku, u których wystąpił spadek poziomu umysłowego, określanego jako zaburzenia funkcji poznawczych. Badani zostali podzieleni na dwie grupy. Jednej z nich podawano wyższą niż zalecana dawkę witamin z grupy B (kwas foliowy, B6 i B12), natomiast druga otrzymywała placebo.

Po dwóch latach okazało się, że u osób, którym podawano witaminy, kurczenie się mózgu zmniejszyło się średnio o 30 proc.

Więcej: www.onet.pl , www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>