Wit. D zwiększa siłę mięśni u dorastających dziewcząt.

Witamina D wpływa na siłę mięśni i ich wytrzymałość na zmęczenie u nastoletnich dziewczynek – wynika z brytyjskich badań, o których informuje pismo „Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism” (JCEM). Naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze doszli do takich wniosków po przebadaniu 99 dorastających dziewcząt w wieku od 12 do 14 lat. Pobrano od nich próbki krwi, aby zmierzyć poziom witaminy D. Okazało się, że wiele dziewcząt miało niedobory tej witaminy, choć nie wskazywały na to żadne objawy. 

Pacjentki przeszły testy na siłę skurczu mięśni oraz ich wytrzymałość na zmęczenie w czasie serii skoków.

Okazało się, że dziewczęta, które miały prawidłowy poziom witaminy D we krwi uzyskiwały znacznie lepsze wyniki w tych testach.

Jak komentuje główna autorka pracy dr Kate Ward, dowodzi to, że u nastolatek witamina D korzystnie wpływa na siłę, szybkość skurczu oraz moc mięśni. Niestety, jej niedobory w organizmie nie zawsze powoduje wyraźne symptomy.

Zdaniem dr Ward, przyszłe badania pozwolą sprecyzować, jakie stężenie witaminy D we krwi jest niezbędne dla zdrowia tkanki mięśniowej, uważa badaczka.

Witamina D jest najlepiej znana ze swego korzystnego wpływu na kości. Wiadomo, że jej niedobór może zakłócać rozwój tkanki kostnej prowadząc do krzywicy u dzieci. U dorosłych jest przyczyną osłabienia oraz łamliwości kości i może powodować osteoporozę.

Głównym źródłem witaminy D w naszym organizmie jest skóra, która produkuje ją pod wpływem promieni słonecznych. Dlatego, w okresie zimowym jesteśmy narażeni na niedobory tej witaminy i powinniśmy spożywać więcej bogatych w nią produktów. Zalicza się tu mleko i tłuste ryby morskie, jak łosoś, makrela, sardynki, a także wątrobę dorsza.

Stosując suplementy z witaminą D trzeba pamiętać, że w nadmiernych dawkach może być szkodliwa i dlatego powinna być przyjmowana ściśle według wskazówek lekarza. JJJ

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>