Wit. D może spowalniać procesy starzenia się mózgu.

Witamina D może spowalniać procesy starzenia się mózgu. Do takich wniosków doszli naukowcy z Wielkiej Brytanii i USA po przebadaniu kilku tysięcy ludzi w podeszłym wieku. Witamina D jest niezbędna do przyswajania przez organizm wapnia i fosforu, bierze udział w tworzeniu kości i regeneracji układu odpornościowego.

Naukowcy badali możliwości poznawcze u osób po 65. roku życia. Okazało się, że ochotnicy o najniższym stężeniu witaminy D w organizmie mieli znacznie słabszą zdolność rozumienia niż ci, którzy mieli jej pod dostatkiem. Zdaniem badaczy wyniki eksperymentu potwierdzają rezultaty wcześniejszych badań prowadzonych na zwierzętach.

Zdaniem niezależnych ekspertów, jeśli substancja ta faktycznie spowalnia także procesy demencji, może okazać się zbawienna w wielu populacjach, zwłaszcza na Zachodzie, gdzie społeczeństwa starzeją się coraz szybciej.
www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>