Wiśnie- mają korzystny wpływ na zdrowie.

Picie soku z wiśni łagodzi ból mięśni odczuwany po intensywnej aktywności fizycznej – wynika z najnowszych badań, które zostały zaprezentowane na konferencji Amerykańskiego Instytutu Medycyny Sportowej (ACSM) w Seattle.  Badania przeprowadzone przez naukowców z Oregon Health & Science University wykazały, że biegacze długodystansowi, którzy podczas treningu pili sok z wiśni odczuwali znacznie mniejszy ból, w porównaniu ze sportowcami, którzy pili inne soki owocowe.
W badaniach wzięło udział 60 sportowców w wieku 18-50 lat, którzy pili stuprocentowy sok z wiśni dwa razy dziennie przez siedem dni poprzedzających sztafetę i w dniu zawodów.

Choć dokładne poznanie działania soku wymaga dalszych badań, naukowcy wierzą, że wiśnie mogą działać podobnie jak powszechnie stosowane przez biegaczy środki przeciwbólowe.

Jak twierdzi nadzorująca badania dr n.med. Kerry Kuehl, podstawową kuracją dla sportowca po zawodach jest tzw. R.I.C.E. (ang. rest, ice, compression and elevation), czyli odpoczynek, lód, ucisk i uniesienie kończyn), a także zastosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

„Niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą mieć negatywne skutki uboczne, podczas gdy sok z wiśni jest naturalną alternatywą” – podkreśla dr Kuehl.

Według naukowców wiśnie zawdzięczają swoje właściwości przeciwzapalne obecności antocyjanów, przeciwutleniaczy, które również nadają wiśniom czerwoną barwę.

Inna grupa badaczy przedstawiła podczas konferencji dowody na to, że wiśnie mają również korzystny wpływ na osoby cierpiące na choroby serca, zapalenie stawów i fibromialgię, zespół chorobowy, charakteryzujący się bólem mięśni i kości. KOC

PAP – Nauka w Polsce

Jedna myśl nt. „Wiśnie- mają korzystny wpływ na zdrowie.

  1. Substancje zawarte w wiśniach hamują cyklooksygenazę, czyli ten sam enzym w oparciu o który działają niesteroidowe leki przeciwzapalne.

    Sok z wiśni sprawdza się świetnie u Pacjentów z dolegliwościami reumatycznymi oraz dną moczanową, polecam go komu mogę.

    Pozdrawiam zdrowo!
    Konrad Kokurewicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>