Wirusy i stres odpowiedzialne za schizofrenię.

Infekcje przebyte przez matkę w czasie ciąży oraz stres w okresie dojrzewania są jednymi z kluczowych czynników środowiskowych przyczyniających się do rozwoju schizofrenii – przekonują naukowcy na łamach tygodnika „Science”. Behawioryści z Politechniki Federalnej w Zurychu (Szwajcaria) prowadzili badania na myszach, które stanowiły model rozwoju schizofrenii u ludzi. Z ich obserwacji wynika, że choroba może być wynikiem połączenia dwóch czynników zewnętrznych – ekspozycji na infekcję (np. toksoplazmozę lub grypę) w okresie prenatalnym oraz silnego stresu w okresie dojrzewania. Występowanie tylko jednego z tych czynników nie miało wpływu na rozwój schizofrenii.

Infekcja matki podczas ciąży aktywuje w centralnym układzie nerwowym płodu komórki mikrogleju, które produkują cytokiny powodujące patologiczne zmiany w mózgu rozwijającego się dziecka. Gdy infekcja ustępuje, komórki te pozostają uśpione, jednak zachowują pamięć. Jeżeli nastolatek doświadcza silnego przewlekłego stresu, związanego np. z przemocą lub wykorzystywaniem seksualnym, mikroglej budzi się i powoduje zmiany neuroimmunologiczne w mózgu, które dają o sobie znać w życiu dorosłym – tłumaczą naukowcy.

Choć obserwacje gryzoni dają wyraźny obraz zależności pomiędzy infekcjami, stresem i schizofrenią, na rozwój choroby u ludzi wpływa wiele nakładających się na siebie elementów, w dużej mierze genetycznych. W odróżnieniu od genów, czynniki środowiskowe możemy jednak modyfikować; chociażby to, w jaki sposób reagujemy na stres i radzimy sobie z nim – podsumowują badacze.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>