Wirusowe zapalenie wątroby typu C.(2)

Jak dłużej żyć ….Wirusowe zapalenie wątroby C jest spowodowane wirusem HCV (Hepatitis C Virus). Znamy kilka typów tego wirusa: 1, 2, 3, 4, 5 i 6 (w Polsce najczęściej typ 1, dokładnie 1b). Ponieważ nie istnieje specyficzna szczepionka ? jesteśmy narażeni na zakażenie o wiele częściej niż w przypadku wzw B.

Do zakażenia dochodzi najczęściej poprzez kontakt uszkodzonej skóry lub błony śluzowej ? z krwią lub inną wydzieliną ciała, zainfekowaną wirusem. W praktyce możemy narażać się na niebezpieczeństwo przy zabiegach z naruszeniem ciągłości tkanek (a więc wszelkie operacje, nacięcia, nakłucia niejednorazowym sprzętem), przy przetaczaniu krwi (oczywiście krew dawcy zawsze jest badana, lecz dawca może być w okresie tzw. okna serologicznego, tzn. już jest chory, ale nie zdążyły się jeszcze wytworzyć specyficzne przeciwciała i nie wiadomo, że jest on nosicielem wirusa). Inny sposób zakażenia to przeszczepy tkanek pobranych od dawców-nosicieli wirusa.
W życiu codziennym możemy zakazić się używając wspólnych szczoteczek do zębów, narzędzi kosmetycznych, maszynek do golenia, dotykając skaleczoną ręką materiałów zabrudzonych krwią lub w zakładach kosmetycznych podczas kolczykowania i tatuowania czy wreszcie u stomatologa.
Do zakażenia może dochodzić także w czasie kontaktów seksualnych, chociaż zakażenie następuje trudniej niż w przypadku wzw B (do przeniesienia wirusa HCV potrzeba więcej materiału skażonego niż w przypadku wirusa HBV).
Często stwierdza się zakażenie u osób dializowanych oraz u narkomanów. U tych ostatnich można nierzadko spotkać współistnienie zakażenia HBV i HIV.
Najczęściej nie możemy z całą pewnością stwierdzić, że zakażenie nastąpiło w jakimś konkretnym momencie. Możemy domniemywać i określać większy lub mniejszy stopień prawdopodobieństwa.
Po wniknięciu wirusa do organizmu przechodzi on z krwi do wątroby i w komórkach wątrobowych namnaża się.
Zakażenie wirusem C zwykle nie daje wyraźnych objawów ?żółtaczki? i zdecydowana większość chorych dowiaduje się po jakimś czasie, najczęściej zupełnie przypadkowo, że jest nosicielem wirusa. Jedynie około 30 % osób jest w stanie zaobserwować objawy takie jak osłabienie, bóle stawowe, brak apetytu, pogorszenie samopoczucia. Nie są to jednak objawy na tyle specyficzne, by ukierunkować rozpoznanie na wzw C. Dlatego też chorobę tę nazywa się ?cichą chorobą?.
Dalsze konsekwencje wcale nie muszą być jednak ciche.
W pierwszym okresie mamy do czynienia z zapaleniem ostrym. Jeżeli w ciągu pół roku organizm nie wyeliminował wirusa, a zdarza się to u 15 ? 30 % chorych, to mówimy o przejściu w fazę zapalenia przewlekłego. Wówczas pacjent może odczuwać: osłabienie, bóle stawów, nudności, bóle mięśniowe. Mogą się także pojawić objawy neurologiczne: zaburzenia koncentracji, niepokój, rozdrażnienie, depresja. Większość chorych nie odczuwa jednak żadnych dolegliwości ? stan taki może trwać przez wiele lat. W tym czasie wirus namnaża się w wątrobie, powodując wzrost enzymów wątrobowych (AST, ALT), co może być wykryte przy okazji wykonywania badań z innych powodów.
Proces trwającego przewlekłego zapalenia może w konsekwencji prowadzić do zwłóknienia i marskości wątroby. Nie oznacza to, że dzieje się tak w każdym przypadku i w jednakowym tempie. U wielu pacjentów spotykamy stan przewlekłego zapalenia przez 30 lat od zakażenia, natomiast u innych w ciągu 10 lat dochodzi do rozwiniętej marskości wątroby z następową jej niewydolnością.
Marskość to przebudowa tkanki wątrobowej polegająca na zastępowaniu prawidłowych fragmentów wątroby tkanką łączną i włóknistą, co doprowadza do zaburzenia funkcjonowania tego narządu. Pogorszeniu ulegają więc takie funkcje jak: magazynowanie minerałów, witamin i węglowodanów, wytwarzanie białek (w tym odpowiedzialnych za krzepnięcie krwi), rozkład szkodliwych produktów przemiany materii, kontrola składników biochemicznych krwi.
Szacuje się, że marskość powstaje u ok. 20 % zakażonych wirusem HCV.O dalszych następstwach wzw typu C i leczeniu ? w kolejnym odcinku.
Dr n. med. Zbigniew Martyka.
Źródło 11/2008

Autor: Dr n. med. Zbigniew Martyka publikuje swoje felietony na łamach Tygodnika Rodzin Katolickich ?Źródło?- www.zrodlo.krakow.pl . Kontakt z Autorem: Przychodnia Lekarska ?Triada? w Tarnowie, ul. Nowy Świat 40, rejestracja od 8.00 do 20.00, tel. 0-14, 622- 39- 22.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>