Wirus opryszczki potwierdza ludzkie migracje.

Analiza kodu genetycznego wirusa opryszczki informuje o szlakach ludzkich migracji z Afryki na pozostałe kontynenty – informują naukowcy na łamach pisma „Public Library of Science ONE”. Wirus opryszczki (Herpes simplex) typu 1 towarzyszy ludzkości od jej zarania. Powoduje zmiany zapalne na pograniczu błon śluzowych i skóry, zazwyczaj na wargach, ale też na narządach płciowych. Rzadziej wywołuje zapalenie rogówki i spojówki, niekiedy też może dojść do zapalenia mózgu.

Naukowcy pod kierunkiem Curtisa Brandta z University Wisconsin-Madison w USA porównali 31 linii wirusa zebranych w Ameryce Północnej, Europie, Afryce i Azji. „Wyniki były oszałamiające” – wyznaje Brandt.

„Odkryliśmy, że wszystkie afrykańskie próbki grupują się razem, podobnie te z Dalekiego Wschodu, Korei, Japonii, Chin, Europy i Ameryki, w tym ostatnim wypadku z jednym wyjątkiem” – opisuje badacz.

Jak dodaje, wyniki pozostają zgodne z historią ludzkich początków i migracji, o jakiej mówią nam antropolodzy i genetycy molekularni, którzy analizują ludzki genom. Z analizy genetycznej ludzkiego genomu wynika, że nasi przodkowie wyszli z Afryki około 150 tys.-200 tys. lat temu, a następnie ruszyli na wschód w kierunku Azji i na zachód do Europy.

Próbki pobrane w Stanach Zjednoczonych pasowały do wzoru europejskiego. Jedynie próbka wyizolowana w Teksasie różniła się od reszty, przypominając próbki azjatyckie. Zdaniem naukowców może to być ślad po migracji do Ameryki sprzed 15 tys. lat przez cieśninę Beringa. Datowanie dokonane przez zespół zgadza się z wcześniejszymi ustaleniami archeologów.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>