Wietnam prosi WHO o pomoc w zbadaniu tajemniczej choroby.

Władze Wietnamu zwróciły się do Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z prośbą o pomoc w zbadaniu tajemniczej choroby, na którą w ciągu roku zmarło 19 osób. Zaraziło się nią już 190 mieszkańców jednego z okręgów w środkowej części kraju – poinformowała w piątek (20 kwietnia) agencja AP.
Najczęściej chorują dzieci i młodzież. Pierwszymi objawami są wysoka gorączka, spadek apetytu oraz wysypka na dłoniach i stopach. U pacjentów mogą też wystąpić problemy z wątrobą, a nawet niewydolność wielonarządowa – wyjaśnił przedstawiciel władz okręgu Ba To, w prowincji Quang Ngai, Le Han Phong.
Urzędnik poinformował, że w szpitalach przebywa obecnie 100 osób, z których 10 jest w stanie krytycznym. Pacjenci, u których choroba ma lżejszy przebieg, są leczeni w domach. Według Phonga możliwe jest powstrzymanie jej rozwoju, o ile zostanie ona odpowiednio wcześnie zdiagnozowana.

Ministerstwo Zdrowia wysłało w rejon występowania epidemii ekipę lekarzy, nie udało im się jednak ustalić przyczyny choroby. Dlatego władze poprosiły o pomoc WHO oraz amerykańskie rządowe Centrum Profilaktyki i Walki z Chorobami (CDC).

Phong poinformował, że pierwszy przypadek tajemniczej choroby stwierdzono w kwietniu 2011 r. Do października ub. r. nastąpił spadek liczby zachorowań, jednak w marcu br. ponownie odnotowano wzrost liczby chorych. Między 27 marcem a 5 kwietnia wykryto 68 nowych przypadków choroby. Osiem było śmiertelnych.

Większość pacjentów pochodzi ze wsi Ba Dien w okręgu Ba To, jednym z najbiedniejszych w prowincji Quang Ngai.

PAP / Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>