Wielkopolska: lekarze proponują leczenie jednodniowe chorych na białaczkę.

Część chorych onkologicznych nie wymaga wielodniowej hospitalizacji.
Co z chorymi na raka na krwi, którzy czekają w kolejkach na miejsce w szpitalu? – Leczymy ich w domach – proponują poznańscy lekarze.
? Dla chorych z osłabioną odpornością szpital jest bardziej niebezpieczny niż ich własny dom ? mówi dziennikarce Gazety Wyborczej prof. Mieczysław Komarnicki, wojewódzki konsultant w dziedzinie hematologii. Proponuje NFZ aby leczyć, tych, których można, w domach. Idea tego pomysłu jest taka, że pacjent trafia na hematologię, oddział robi mu badania specjalistyczne, zleca terapię i jeszcze tego samego dnia wypisuje do domu. Można tak postąpić jednak pod warunkiem, że pacjent trafia na oddział hematologii już zdiagnozowany.

Szpitale nie są zainteresowane taką diagnostyką. Bo chorego z podejrzeniem białaczki NFZ traktuje jak pacjenta internistycznego i nie finansuje kosztownych procedur diagnostycznych. Także oddziałom hematologicznym nie opłaca się leczyć pacjentów ?jednodniowych”, bo im dłuższe leczenie tym oddział dostaje więcej pieniędzy ? pisze GW.

? Potrzebne są zmiany systemowe. Trudno w to uwierzyć, ale rozporządzenie ministra zdrowia w ogóle nie mówi o leczeniu jednodniowym ? studzi entuzjazm prof. Wiesław Jędrzejczak, krajowy konsultant do  spraw hematologii.

Więcej: www.ponzan.gazeta.pl

Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia, www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>