Wielkie Jeziora Mazurskie oficjalnym kandydatem w konkursie na nowe 7 cudów świata.

Wielkie Jeziora Mazurskie są oficjalnym kandydatem w konkursie na nowe siedem cudów świata. W piątek szwajcarska fundacja, organizująca ogólnoświatowy konkurs, oficjalnie potwierdziła uczestnictwo Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.

Poinformował o tym marszałek Jacek Protas, który jest reprezentantem regionu w konkursie.
„Dotychczas internauci z całego świata mogli oddawać na nasze jeziora głosy, ale nawet gdybyśmy wygrali internetową rywalizację, to i tak nie moglibyśmy wejść do dalszej części konkursu. Do tego potrzebne było zarejestrowanie się u organizatora konkursu, wniesienie opłaty i powołanie tzw. komitetu wspierającego. Właśnie spełniliśmy wszystkie warunki” – powiedział Robert Szewczyk z gabinetu prasowego Protasa.

W komitecie znaleźli się m.in. przewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych poseł Krzysztof Lisek, prezes Fundacji Borussia Kornelia Kurowska, szef Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Krajobrazu Kulturowego Mazur Sadyba Krzysztof Worobiec oraz burmistrzowie niemal wszystkich mazurskich miast, w tym Giżycka, Mrągowa, Węgorzewa, Mikołajek, Pisza.

Protas poinformował PAP, że uzyskał także „zapewnienie od ministra sportu Mirosława Drzewieckiego o chęci udzielenia daleko idącego wsparcia kandydaturze Wielkich Jezior Mazurskich”. Zapowiedział, że w najbliższym czasie w całej Polsce rozpocznie się kampania promująca Mazury i zachęcająca do udziału w głosowaniu.

Wybór nowej listy cudów zorganizowała szwajcarska fundacja New7Wonders. Mazury – obok Białowieży (jej kandydatura nie jest jeszcze oficjalnie potwierdzona – PAP), która występuje w głosowaniu razem z Białorusią – są jedynym polskim kandydatem na liście. Listę nowych cudów świata ustanowią internauci, którzy mogą oddawać swoje głosy do 7 lipca.

Internauci z całego świata w plebiscycie na nowe cuda świata mogą głosować na 261 miejsc w 222 państwach.

Organizatorzy konkursu podkreślili, że Mazury znalazły się w głosowaniu ze względu na imponującą liczbę ponad 2 tys. jezior. Mazurskie jeziora zajmują powierzchnię 486 km2.

Puszcza Białowieska w plebiscycie znajduje się w kategorii E, tj. lasów, rezerwatów i parków narodowych. Powierzchnia całej puszczy przekracza 150 tys. ha (z czego w granicach Polski 62 tys. ha).

Po zakończeniu tego etapu głosowania zostanie wyłonionych 77 kandydatów do nowej listy cudów świata. Z tego grona eksperci pod przewodnictwem prof. Federico Mayora, byłego dyrektora generalnego UNESCO, wybiorą 21 kandydatów, z których internauci wyłonią finałową siódemkę. Zabawa zakończy się w 2011 roku.

Głosy można oddawać na stronie internetowej www.new7wonders.com. Aby zagłosować, konieczne jest podanie adresu e-mail. JWO

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>