Wielki Post: Modlitwa w drodze ? propozycja czasu dla Boga i siebie!

Modlitwa w drodze to kolejna propozycja wielkopostna, odpowiednia szczególnie dla zabieganych. Polega ona na codziennym i regularnym rozważaniu słowa Bożego. Atrakcyjności publikowanym w internecie nagraniom dodaje muzyka, krótkie komentarze inspirowane duchowością ignacjańską oraz znane głosy lektorów. Całość dostępna jest w internecie w postaci plików audio. Modlitwa w drodze w swej formie wychodzi naprzeciw współczesnemu człowiekowi, który niejednokrotnie ma trudności ze znalezieniem czasu na regularną modlitwę. Dziesięciominutowe nagrania wystarczy pobrać na odtwarzacz mp3 bądź telefon i skorzystać z nich w wolnej chwili ? np. będąc w drodze, w autobusie czy tramwaju. Pomysłodawcami tej formy modlitwy są jezuici z Wielkiej Brytanii. W 2006 r. zapoczątkowali oni projekt pod nazwą Pray-as-you-go. Idea, która im przyświecała, była prosta: znaleźć odpowiedź na szybki rozwój nowoczesnych sposobów komunikacji, które w znacznej mierze kształtują współczesne życie. Ten pomysł podjęli także młodzi jezuici z Krakowa.

W rozważaniach dzielą się oni swoim własnym doświadczeniem modlitwy, a czasami zmaganiem z Bogiem. Nie próbują przekazywać wiedzy teologicznej, nie używają języka katechezy, a raczej starają się zaprosić odbiorcę do wejścia w przeżycie indywidualnej relacji z Panem.

Mimo że Modlitwa w drodze funkcjonuje niewiele ponad trzy miesiące, już zdobyła grono stałych użytkowników. Ich świadectwa i refleksje świadczą o skuteczności i potrzebie takiej formy modlitwy.

W okresie Wielkiego Postu rozważania Modlitwy w drodze usłyszeć można dodatkowo na antenie niemal dwudziestu katolickich rozgłośni radiowych. Jako lektorzy swoich głosów użyczyli znani polscy aktorzy i prezenterzy: Małgorzata Kożuchowska, Anna Cieślak, Agnieszka Mandat, Krzysztof Ziemiec, Wojciech Malajkat oraz Krzysztof Globisz.

Wszystkie rozważania można pobrać ze strony internetowej www.modlitwawdrodze.pl.

A. Kania SJ, Kraków

Biuletyn Radia Watykańskiego jest rozsyłany gratis na adresy abonentów. Jak dokonać prenumeraty lub jak z niej zrezygnować informujemy na stronie www.radiovaticana.org/polski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>