Wielka Brytania: wprowadzą automaty z lekami na receptę.

W Wielkiej Brytanii mają zostać wprowadzone dwa typy automatów sprzedających leki na receptę – poinformował serwis BBC News/Health.
Dzięki automatom zainstalowanym w aptekach mają się skrócić kolejki. Około 80 proc. leków na receptę przepisywanych jest po raz kolejny. Pacjenci dobrze je znają i wiedzą, jak przyjmować, toteż szybko się przyzwyczajają do nowej formy sprzedaży. Dla identyfikacji pacjent podaje swój PIN lub przykłada palec do czujnika, a następnie wrzuca receptę w kopercie do urządzenia i udaje się na dalsze zakupy. W tym czasie pracownik apteki sprawdza receptę ? jeśli wszystko się zgadza, wprowadza leki do maszyny i pacjent może je później odebrać.

Niektórzy lekarze ? wśród nich przewodniczący komitetu lekarzy rodzinnych British Medical Association, dr Laurence Buckman ? mają wątpliwości, co do technologii pozbawiającej pacjenta bezpośredniego kontaktu i wskazówek farmaceuty.

Drugi typ automatu, instalowany w szpitalach, ma pozwolić na nabywanie leków przez pacjentów poza godzinami pracy apteki. Wyposażony w ekran, kamerę i słuchawkę telefoniczną automat pozwala na zdalną rozmowę z farmaceutą, sprawdzenie zeskanowanego obrazu recepty i wydanie odpowiednich leków.

PAP/Rynek Zdrowia, www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>