Wielka Brytania: ofiary thalidomidu otrzymają wyższe renty.

Thalidomid przyjmowany przez matki w ciąży powodował deformacje kończyn dzieci.Thalidomid przyjmowany przez matki w ciąży powodował deformacje kończyn dzieci. Brytyjskie ministerstwo Zdrowia przeprosiło w parlamencie osoby urodzone w latach 50. z poważnymi wadami budowy, spowodowanymi przez thalidomid. Opracowany w Niemczech lek był przepisywany kobietom w ciąży jako środek na bezsenność, nudności, bóle głowy i przeziębienia. Wycofano go z obrotu w 1961 roku. Spośród 7 tys. dzieci urodzonych na świecie z deformacjami z powodu przyjmowania przez kobiety w ciąży tego leku w Wielkiej Brytanii przyszło na świat 2 tysiące. Więcej ofiar było w Niemczech.

Do dziś w Anglii żyje 466 ofiar tej pomyłki medycznej. Większość otrzymuje niewielkie środki na utrzymanie. Brytyjski rząd ogłosił powołanie funduszu w wysokości 20 milionów funtów, z którego będą wypłacane wyrównania rent.

IAR/Rynek Zdrowia, www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>