Wielka Brytania – europejskie centrum uzależnień.

Wielka Brytania stałą się europejską „stolicą uzależnień” – informuje serwis „BBC News/Health”. Według raportu „No Quick Fix” przygotowanego przez think tank „The Centre for Social Justice” (CSJ), – narkotyki i alkohol kosztują Wielką Brytanię 36 miliardów funtów rocznie. W tym kraju zarejestrowane są strony oferujące „legalne dopalacze”. Rząd nie radzi sobie z problemem uzależnienia od heroiny, zaś alkohol jest tani i dostępny.

W ciągu ostatniego roku w Anglii i Walii po zażyciu dopalaczy zmarły 52 osoby. Rok wcześniej było ich 28. Dopalacze, zawierające rozmaite naturalne i syntetyczne substancje – na przykład ecstasy – są często sprzedawane, jako „sole kąpielowe” lub „odczynniki”.

Legalną sprzedaż tych chemikaliów umożliwia zastrzeżenie “Nie do spożycia przez ludzi”. Wiadomo jednak, że są w ten sposób używane i mogą powodować trwałe uszkodzenie pęcherza, zatrucie i śmierć.

Według danych Centre for Social Justice w Wielkiej Brytanii zarejestrowanych jest obecnie ponad 130 stron sprzedających takie produkty po niskich cenach i wysyłających je zwykłą pocztą. Jeden na 12 młodych ludzi przyznaje, że brał legalne dopalacze. To rekord Europy.

Zdaniem autorów raportu, władze powinny działać energicznej – w ciągu ostatnich trzech lat na rynek trafiło 150 nowych substancji, podczas gdy zakazano tylko 15. Ponadto osoby uzależnione od heroiny nie otrzymują skutecznego leczenia. W dziedzinie uzależnienia od alkoholu mężczyźni z Wielkiej Brytanii zajmują drugie miejsce w Europie Zachodniej, jednak brytyjskie kobiety nie ustępują nikomu na całym kontynencie. Co czwarty mieszkaniec Anglii pije alkohol w ilościach niebezpiecznych dla zdrowia, podczas gdy co 20 jest alkoholikiem. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>